„Wybrałam życie” – taki tytuł nosiła kolejna katecheza audiowizualna w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie.

Jej gościem była Brygida Grysiak, dziennikarka telewizyjna, publicystka, autorka kilku książek, m.in. „Wybrałam życie”, „Najbardziej lubił wtorki”, wywiadu z abp. Mieczysławem Mokrzyckim poświęconego osobie bł. Jana Pawła II. Jest również współautorką książki „Kobiety w życiu Jana Pawła II”.

Brygida Grysiak otwarcie przyznaje się do swojej wiary. Na początku wtorkowego spotkania pięknie mówiła o Bogu jako jedynym autorytecie, który człowieka nigdy nie zawodzi, o Bogu wciąż pukającym do naszych serc, i czekającym na odpowiedź. Przyznała, że w jej życiu ogromną rolę odegrał bł. Jan Paweł II. Choroba, cierpienie i umieranie papieża Polaka, które stało się dla niej ostatnią encykliką, utwierdziło ją w przekonaniu, że moc w słabości się doskonali.
Opowiadając o rozmaitych, skomplikowanych, niejednokrotnie wręcz dramatycznych wydarzeniach z życia kobiet, które mimo wszystko nie dokonały aborcji, podkreśliła, że czasem wystarczy spotkanie z odpowiednią osobą, i jej właściwe słowo. Jedno takie słowo może wpłynąć na podjęcie decyzji nie niszczącej życia.
Katecheza stała się również okazją do promowania książki pt. „Wybrałam życie”. Jest to zbiór niezwykłych reportaży poświęconych kobietom, które nie przestraszyły się trudności, i zdecydowały urodzić poczęte dzieci. Wiele z nich musiało radzić sobie z brakiem środków do życia, lękiem o przyszłość, patologicznym zachowaniem męża, czy diagnozą o nieuleczalnej chorobie dziecka. Anna, matka Celi z zespołem Downa po dwudziestu pięciu latach zmagania się z chorobą, jest przekonana, że życie z Downem może być piękniejsze od życia bez niego.
Wiele kobiet, mimo chęci dokonania aborcji, czasem będąc do niej nakłanianymi, nie usunęło jednak ciąży. Dziś są szczęśliwe, że dokonały takiego wyboru. Są to kobiety w różnym wieku, wykształcone i realizujące się w pracy zawodowej, oraz takie, które ukończyły tylko szkołę podstawową, bezrobotne, kobiety szczęśliwe, i takie, których życie nie oszczędziło. Łączy je jednak siła macierzyństwa i miłości. Wszystkie przyznają, że życie nie zawsze jest fair, ale zawsze istnieje jakieś wyjście z najbardziej nawet złożonej sytuacji.
Chociaż życie wielu z tych kobiet często jest bardzo ciężkie, dla swoich dzieci, ale jednocześnie w walce o swoją godność są w stanie uczynić wszystko. Autorka określiła je mianem „matek wszechmogących”.
Wszystkie historie zawarte w książce niosą siłę i nadzieję. Publikacja ma uświadomić, że życie stanowi największą wartość, a aborcja nie jest zwykłym zabiegiem medycznym.

Na portalu zywawiara.pl można posłuchać jeszcze raz tego spotkania pod linkiem: „Wybrałam życie”

autor: o. W

Zdjęcia: Dariusz Sowa