Przyjaźń z Bogiem, Pascha

6 marca 2020

4 marca 2020, odbyło się spotkanie naszej Wspólnoty Miriam. Tradycyjnie w DD Tabor.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią Zmartwychwstanie naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Dla wielu to początek nowego życia. To wyjście z grobu – przekonań, zniewoleń, smutku i odrodzenie się do życia w Bogu. Jeśli jesteś na takim etapie, przyłącz się do nas! Wspieramy i otaczamy miłością na drodze formacji. „Drogowskazów” udziela nasz Pasterz, ksiądz Damian Ziemba, który nawiguje Wspólnotę i każdego, kto nawigacji potrzebuje.

Ale wracając do środy. Spotkanie rozpoczęliśmy adoracją Jezusa w Najświętszym Sakramencie. On w ciszy patrzył na nas, a my, patrzyliśmy na Niego, uwielbiając Jego świętą obecność. Jego Majestat. Miłość i Miłosierdzie. Uwielbialiśmy Boga w ciszy, pozwalając, by to On przemawiał do nas. Na trzeci, czwarty, dziesiąty plan odeszły prośby, problemy, codzienności, ludzie. Całą uwagę, całą duszę, całe serce i wszystkie myśli, skierowaliśmy ku naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi.

Po adoracji przyszedł czas na spotkanie w Wieczerniku i dalej, droga na Golgotę, śmierć Boga na krzyżu, Jego Zmartwychwstanie i Komunia z nami. Czyli, rozpoczęła się Msza Święta. Najważniejszy moment naszego wspólnotowego spotkania. Eucharystię sprawował Pasterz naszej Wspólnoty, ksiądz Damian Ziemba. Początek homilii stanowił wspomnienie Świętego Kazimierza Królewicza, dalsza część dotyczyła przyjaźni. „Czy jesteś przyjacielem Boga? Czy jesteś przyjacielem Boga, nawet jeśli nie masz żadnych przyjaciół? Jesteś przyjacielem Boga, nawet jeśli cierpisz?” Takimi pytaniami ksiądz Damian skłaniał nas do refleksji nad naszą osobistą relacją z Bogiem. Z ust kapłana padło wiele mocnych słów. Wiele pytań świdrujących duszę. I słowa, które wzbudzały nadzieję: „To jest radosna nowina, że Jezus jest twoim przyjacielem zawsze. Nawet jeśli rodzina cię zawiedzie, czy ktokolwiek inny. Jezus zawsze jest przy tobie”. Ksiądz Damian zakończył homilię słowami: „Jaka jest twoja relacja z Jezusem? Relacja może się zmieniać, ale przyjaźń Jezusa trwa zawsze, niezmiennie od Sakramentu Chrztu, który jest przymierzem, pomiędzy tobą a Jezusem. To przymierze odnawiasz podczas każdej Mszy Świętej”.

Po Mszy Świętej pozostaliśmy na konferencję. Był to pierwszy z trzech wykładów na temat Eucharystii. Kolejny już za dwa tygodnie. Pasterz Wspólnoty omawiał poszczególne elementy i symbole Mszy Świętej. Cofnęliśmy się do korzeni Liturgii Paschalnej, wywodzącej się z Liturgii Żydowskiej. Ksiądz Damian w przystępny sposób objaśniał znaczenie słów, gestów, obyczajów i ich odniesienie do współczesnej Mszy Świętej. „Msza Święta, mówił Pasterz, to jest uczta. Uczta jest symbolem solidarności i utożsamiania się z kimś. Pascha (uczta), jest także symbolem przymierza”.
Po części teoretycznej, przystąpiliśmy do części praktycznej. Podzieleni na dwanaście pokoleń Izraela, a więc na dwanaście grup, w pośpiechu, stojąc, spożywaliśmy Paschę, czyli pokarmy spożywane przez naród żydowski. „Wieczerza” przybliżyła nam obyczaje narodu izraelskiego i pomogła wczuć się w doświadczenia ludzi, którzy za chwilę mieli uciekać z niewoli egipskiej. Była to prawdziwa podróż w czasie.

Po uczcie wróciliśmy do kaplicy, by wysłuchać dalszej części konferencji.
Spotkanie wspólnotowe zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim. I… Panowie ze Wspólnoty zaskoczyli Panie, różami, które wręczyli im z okazji Dnia Kobiet. Z małym, ale jakże miłym, wyprzedzeniem. Chwalmy Pana!

Anna K.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up