Oddaj się w ręce Boga

10 marca 2021

W środę 10 marca odbył się kolejny Wieczór Charyzmatyczny w Domu Diecezjalnym Tabor.

Konferencję wygłosił nasz pasterz ks. Damian Zięba.

,,Diabeł lubi brud, pychę, nieczystość’’- tymi słowami zaczął swoją prelekcję ks. Damian.  Następnie dodał: ,,Wiele osób fascynuje się tym, co robi zachód. Takim niebezpieczeństwem jest fascynacja złem, ataki na Jana Pawła II, chcące podważyć jego nauczanie.’’ Ale, jak powiedział prelegent, nawet największe zagrożenia będą tylko zagrożeniami, dopóki człowiek w nie, nie wejdzie. Nikt nie rodzi się z genem złoczyńcy czy złodzieja-dodał. Pocieszył nas, mówiąc, że wiara, relacja z Jezusem pozwala nam pozamykać wszystkie furtki do złego

Kończąc ten wątek dodał, że jeśli chcemy pomagać drugiemu człowiekowi, to najpierw musimy pozamykać wszystkie furtki przed złem (okultyzm, magia itp.). Przypomniał, że tematem przewodnim tej konferencji jest ,,Przekleństwo w świecie’’. Przekleństwo to inaczej złorzeczenie, klątwy, uroki -wyjaśnił ks. Damian.

W Starym Testamencie możemy przeczytać, że prorok Jeremiasz  czy też Hiob przeklinali swoje życie. W Księdze Powtórzonego Prawa przeczytamy: ,,Jeśli nie usłuchasz głosu Pana, Boga swego, i nie wykonasz pilnie wszystkich poleceń i praw, które ja dzisiaj tobie daję, spadną na ciebie wszystkie te przekleństwa i dotkną cię (Pwt 28, 15). Przekleństwo może też być karą za grzechy, które popełniliśmy- stwierdził mówca.

-My mamy błogosławić tych, którzy nas przeklinają powiedział dobitnie nasz pasterz. Wyjaśnił, że przekleństwa mają moc, ponieważ w Starym Testamencie opierają się na mocy Boga, dodał, że złorzeczenia mogą dotyczyć miejsca lub osób.

Prelegent powiedział, że największą moc, klątwa ma wtedy, kiedy dotyczy kogoś z rodziny, lub jest rzucona przez kapłana. -To może być też przedmiot zainfekowany przez okultyzm- wyjaśnił kapłan, lub przestrzeń dotknięta przez złego ducha. -Może pojawić się atmosfera duchowa ,,nie do wytrzymania’’, związana z magią lub okultyzmem, tłumaczył dalej kapłan. – W miejscach tych będzie lęk, histeria, poczucie bezsensu…

W dalszej części konferencji usłyszeliśmy, że w Księdze Powtórzonego Prawa w rozdziale 28, jest kilka oznak przekleństwa. Jedną z nich może być załamanie psychiczne i emocjonalne. Przekleństwo jest widoczne wtedy, kiedy ktoś nie ma kontroli nad swoimi reakcjami, myślami- choroby psychiczne. Wierzono, też, że niepłodność to znak przekleństwa, jakiegoś grzechu. Inną rzeczą jest niemożność zbudowania trwałych relacji w rodzinie, niedostatek finansowy, niezwykła podatność na wypadki, tradycja samobójstw, tajemnicze śmierci itp.- tłumaczył dalej kapłan. Trudno jest przełamać przekleństwo- dodał. Trzy takie klątwy są ciężkie do przełamania powiedział ks. Damian , jeśli dotyczą osób związanych więzami krwi, jeśli rzuciła je osoba duchowna lub osoba bardziej związana z magią. Ciężko jest również przełamać przekleństwo dotyczące samego siebie w wyniku nieprzebaczenia- zaznaczył ks. Damian. Następnie mówca tłumaczył jak wychodzić z przekleństwa. Wskazał na cztery takie sposoby: spowiedź, błogosławieństwo, pokuta i wynagrodzenie za grzechy. Dowiedzieliśmy się również, że przekleństwo można odziedziczyć od swoich przodków. Ksiądz egzorcysta, podał przykład, kobiety, która rzuciła przekleństwo na dwadzieścia pokoleń. Ksiądz Damian, podpowiedział, że można ofiarować trzydzieści komunii świętych wynagradzających, albo dziewięć kolejnych Mszy św., w celu przełamania złorzeczenia. Na zakończenie konferencji przypomniał, nam raz jeszcze, iż należy zabiegać o błogosławieństwo dla siebie i całej rodziny.

W czasie Mszy świętej homilię wygłosił również ks. Damian. Nawiązał on do pierwszego czytania z Księgi Pwt. Przypomniał, że czwarty rozdział tej księgi jest powtórzeniem tego, co jest napisane w Księdze Wyjścia. Zawiera ona przepisy prawa, które Bóg podyktował Mojżeszowi. Dekalog to jest znak rozpoznawczy naszej religii chrześcijańskiej- powiedział kapłan. Dla wielu osób dziesięć przykazań, jest tym, co nas będzie ograniczać, wielu chce, te przykazania umniejszać- zaznaczył. Kaznodzieja dodał, że dla wielu- chrześcijaństwo, to tylko przepisy. Wskazał też na analogię pomiędzy dekalogiem a przepisami ruchu drogowego. Gdybyśmy wszyscy mieli ,,zielone światło’’, to byśmy nigdzie nie dojechali, dlatego dobrze, że jest też światło czerwone –dodał. Usłyszeliśmy również, że przykazania to przestrzeń spotkania z Panem Bogiem.

W dalszej części homilii ks. Damian stwierdził, że jedyną istotą, która jest w stanie skrzywdzić siebie  jest człowiek. Profesjonalny kierowca ,,nie widzi’’ znaków, drogowych ale wie jak się do nich dostosować, powiedział kaznodzieja. Te Boże przykazania to nie jest centrum naszej wiary, zaznaczył i dodał że w życiu duchowym, nie są najważniejsze przepisy. Następnie przywołał postać Młodzieńca, który przyszedł do Jezusa i powiedział, że przestrzega wszystkich przykazań, a jednak był smutny, na co Jezus mu odpowiedział: ,, Sprzedaj wszystko, co masz”. My też mamy ,,sprzedać’’ te nasze skarby, powiedział ks. Damian. Wszyscy jesteśmy takimi ,,żebrakami’’, chcemy, aby nas ktoś pokochał, chcemy coś znaczyć, aby ktoś na nas popatrzył, docenił- mówił dalej kapłan. Pan Bóg chce nam pokazać, że to bogactwo może nas oderwać od królestwa niebieskiego, wyjaśnił. Kaznodzieja wskazał na postać ,,dobrego łotra’’, który nawiązał wieź z Jezusem prosząc: ,,Wejrzyj na mnie’’.

Na zakończenie homilii Ksiądz Damian podkreślił, iż wiara to jest żywa relacja z Panem Jezusem. Czy ją mam? Po Eucharystii odbyła się adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie wraz z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie. Następnie wyrzekaliśmy się wszelkich przekleństw. Każdy z nas otrzymał też indywidualne błogosławieństwo poprzez nałożenie rąk i modlitwę kapłana.

Później były jeszcze niespodzianki. Panie i Panowie składali sobie nawzajem życzenia z okazji niedawnego Święta Kobiet oraz Dnia Mężczyzny, przypadającego właśnie 10 marca. Oprócz życzeń Panie zostały obdarowane pięknymi różami, a Panowie otrzymali słodycze.

Ten wieczór był szczególny, ponieważ wielu z nas oddało się Maryi, po 33 dniach rekolekcji przygotowujących nas do tego wydarzenia.

Autor: Danusia

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?