Doświadczenie wspólnoty

18 maja 2022

Dzisiejsze spotkanie było szczególnie ważne dla nowych członków naszej Wspólnoty, ponieważ po jego ogólnej części Diakonia Wprowadzająca przedstawiła krótką prezentację, z której mogliśmy się dowiedzieć, jaka jest misja i struktura Wspólnoty i co robiliśmy w poprzednich latach

Kasia i Magda zachęcały wszystkie nowe osoby do aktywnego udziału w życiu Wspólnoty poprzez formację i posługę w wybranej Diakonii (w języku greckim diakonia oznacza „służbę”).

O doświadczeniu wspólnoty i o tym, co pomaga w jego właściwym przeżywaniu, mówił również nasz Pasterz w dzisiejszej homilii w nawiązaniu do Psalmu 122, jednego z tzw. „psalmów pieśni stopni”, odśpiewywanych przez pielgrzymów przy wejściu do Świątyni Jerozolimskiej. My również w każdą środę „pielgrzymujemy” na Tabor lub do Bernardynów, aby spotkać się z Jezusem. Jest to główny cel, dla którego razem się gromadzimy, dlatego warto najpierw przygotować swoje serce na spotkanie z Jezusem w Eucharystii podczas adoracji w ciszy i w tym skupieniu pozostać. Wiadomo jednak, że jak w każdej grupie osób, przy okazji tworzą się między nami więzi i zachodzą różne interakcje. Jak zaznaczył Ksiądz Damian, doświadczenie wspólnoty – czy to tej kościelnej, czy też rodzinnej lub zawodowej – nie zawsze nam wychodzi. Co może być w tym pomocne?

Przede wszystkim ważne, aby pozostawać w tym doświadczeniu szczerym i nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Należy również dbać o wzajemną komunikację i być bardziej nastawionym na słuchanie drugiej osoby, niż mówienie tylko o sobie. W ten sposób łatwiej będzie nam się nawzajem zrozumieć. Pamiętajmy również, że każdy z nas jest inny i ma swoją historię – różnorodność doświadczeń jest we wspólnocie czymś naturalnym i wzbogacającym. Nie każdy też posiada łatwość w nawiązywaniu kontaktów, łączy nas jednak wspomniany wspólny cel, dla którego gromadzimy się jako Wspólnota – aby uwielbiać Boga i doświadczać jego miłości.

Tak też było w dniu dzisiejszym, gdy najpierw podczas Adoracji, a potem Eucharystii i modlitwy Różańcowej mogliśmy się do Niego przybliżyć. Dziś dodatkowo odmówiliśmy Litanię Loretańską, ponieważ trwa właśnie piękny miesiąc maj, poświęcony Maryi. Wieczór zakończył Apel Jasnogórski, a potem odbyło się wspomniane spotkanie wprowadzające, na którym nie zabrakło ciasteczek 🙂

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?