Nowa Kultura – majowy Wieczór Charyzmatyczny

19 maja 2022

11 maja br. w naszej Wspólnocie odbył się kolejny Wieczór Charyzmatyczny, na którym gościliśmy ks. Michała Liputa – diecezjalnego moderatora Ruchu Światło – Życie.

Na początku wszystkich zebranych przywitał Pasterz – ksiądz Damian Ziemba i zaprosił do wysłuchania konferencji, której tematem był IX Drogowskaz ku dojrzałości chrześcijańskiej – NOWA KULTURA.

Ksiądz Michał rozpoczął spotkanie modlitwą do Ducha Świętego, a potem wysłuchaliśmy Słowa Bożego. Następnie prowadzący przytoczył treść kroku dziewiątego autorstwa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Kolejno wyjaśniał na czym polega Nowa Kultura oraz uświadomił nam, że te dziesięć Drogowskazów ku dojrzałości chrześcijańskiej, to walka o każdego o swoją wiarę, o szukanie Boga, a jednocześnie doświadczenie relacji z Jezusem Chrystusem. To właśnie Nowa Kultura wzywa nas (mnie) do tego, by się uwolnić z niewoli grzechu, lęku, zakłamania i wejść na wyższy etap. Fundamentem naszego wyzwolenia jest Jezus Chrystus, wyzwalający człowieka w głębi jego istoty i przywracający nam (mi) godność Dziecka Bożego.
Potem ksiądz Michał wyjaśnił na czym polega Nowa Kultura.
Jest to dar miłości wobec Boga, czyli ofiara całkowitej abstynencji od alkoholu, tytoniu, i wszelkiego rodzaju środków odurzających, grzechu. To doświadczenie spowiedzi, czyli ciągłego powstawania umacnia mnie i daje moi wolność w Chrystusie. Wreszcie Nowa Kultura to szerzenie kultury czystości i skromności, to kultura szacunku. Zatem można powiedzieć, że Nowa Kultura buduje „cywilizację miłości”, opartą na świadectwie życia w Prawdzie.

Skąd określenie Nowa Kultura?
Nowa Kultura to doświadczenie odnowy wiary, świeżości wiary i wejścia na nowo w relację z Jezusem Chrystusem jako moim osobistym Panem i Zbawicielem, gdyż tylko On potrafi prawdziwie wyzwalać, dlatego ksiądz Blachnicki tworzy Ruch Światło – Życie. Pojęcie światła jest wielowymiarowe – światło rozumu, czyli odrzucenie grzechu; światło sumienia, czyli formowanie sumienia, światło Słowa Bożego, czyli umocnienie wiary, światło Chrystusa, czyli Jezus staje się Światłem na nowe życie. Pod pojęciem życia został zawarty aspekt powstania człowieka na nowo do radości i pokoju, świadomie wybierającego Światło, którym jest Chrystus. Dzięki Jezusowi odzyskujemy świeżość wiary.. pisze o tym w Ewangelii św. Jan: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Zatem Nowa Kultura tworzy, nowych ludzi należących do nowej wspólnoty.
Jaki jest cel Nowej Kultury?
Nowa Kultura, czyli nowa wspólnota ma zmieniać świat. Nowy człowiek świadczy swoim życiem, ewangelizuje i przekazuje światu, że można żyć inaczej we wszystkich dziedzinach życia.
Co zagraża współcześnie człowiekowi?
– hedonizm
– sekularyzacja
– materializm/ konspumpcjonizm
– brak autorytetu
– seksualizacja
Po co Nowa Kultura?
Żyjąc światłem Chrystusa wprowadzamy nowa wspólnotę i w ten sposób w wyzwaniu wobec współczesnych zagrożeń mamy tworzyć Nową Kulturę. Każdy na nas ma swoim życiem świadczyć, że jest chrześcijaninem – słowem, czynem, myślą. Słowo ma być dojrzałe, kultura czynu, skromność ubioru. Dbanie, by na co dzień żyć w łasce uświęcającej. Owocem życia Nowa Kulturą jest przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – to decyzja wymagająca odwagi, ale to jednocześnie mój dar miłości dla Pana Boga i wielka łaska. Nowa Kultura to moja osobista walka ze sobą i światem, dlatego szatan będzie nas kusił, by na powrót stać się starym człowiekiem, ale musimy pamiętać o tym, że powinniśmy być „solą świata” i dawać innym przykład.

Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii.
Podczas kazania kapłan zadał nam pytanie po co jestem na Eucharystii?
Eucharystia jest po to, by móc się spotkać z Jezusem, dziękować Mu za życie, Słowo Boże, bo On przyszedł, abym miał życie wieczne, bym nie żył byle jak, lecz w pełni wolności Dziecka Bożego. Kiedy otrzymujemy Ducha Świętego, to nie możemy trzymać w sobie nauki Jezusa, ale idziemy ewangelizować, głosić , że Jezus żyje, zmartwychwstał, tak jak uczniowie po zesłaniu Ducha Świętego poszli na cały świat głosić Dobrą Nowinę o Nim.
Zastanów się, czy żyjesz światłem Nowej Kultury? Czy żyjesz w świetle Jezusa? Chrystus daje nam wolność i przynosi światło do naszych serc oraz obdarza nas nowym życiem. Zobacz swoją codzienność, czy jest w niej Jezus – światło wiary?
Nowy człowiek wychodzi na zewnątrz , by świadczyć o nowej kulturze i o nią walczyć.

Po Eucharystii nastąpiła druga część spotkania, na którym adorowaliśmy Pana w Najświętszym Sakramencie, uwielbialiśmy i dziękowaliśmy za to, że wyprowadza nas z naszych grobów oraz z naszych grzechów. Na koniec zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Zapraszamy Cię w każdą drugą środę miesiąca, do naszej Wspólnoty Miriam, na to szczególne nabożeństwo.

Autor: Anna Sz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?