Chrześcijańska odwaga

15 czerwca 2022

Nasze przedostatnie spotkanie w tym roku formacyjnym rozpoczęło się jak zwykle od Adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie Eucharystii. Co ciekawe, w dzisiejszej liturgii śpiewaliśmy Psalm 31, który towarzyszył nam również podczas pierwszego tegorocznego spotkania – z tą różnicą, że wtedy były to jego początkowe wersety, mówiące o bólu i cierpieniu, tym razem zaś usłyszeliśmy jego dalszy ciąg, w którym mowa była o wielkości Boga i odwadze tych, którzy Mu ufają. Objaśniając te słowa, Ksiądz Damian zakończył tegoroczny cykl homilii, w których poznawaliśmy psalmy. Głównym przesłaniem Psalmu 31 jest potrzeba chrześcijańskiej odwagi i prostoty, która płynie z ufności Panu. Odwagi wymaga dawanie świadectwa w czasach, gdy nie jest łatwo publicznie mówić o wierze; wymaga jej także przebaczanie i walka z własnym lękiem. Często gdy działamy sami, brakuje nam odwagi – wtedy dobrze jest mieć w kimś oparcie – takim oparciem może być wspólnota.

Odwagi wymaga również walka z uzależnieniem – swoim własnym, czy też bliskiej osoby. Po dzisiejszej Eucharystii wysłuchaliśmy konferencji na temat uzależnień, przygotowanej przez Panią psycholog Kornelę Lipiec. Na przykładzie alkoholizmu poznaliśmy mechanizm uzależnienia i jego poszczególne etapy, a także formy wsparcia w walce z nałogiem. Uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, hazardu, pornografii itp.) są dziś jednym z najważniejszych zagrożeń dla rodzin – jest to choroba, która atakuje również sferę duchową, często gdy ktoś odczuwa w życiu pustkę lub nie radzi sobie z problemami. Oprócz osoby uzależnionej cierpią też jej najbliżsi, których stan nazywany jest współuzależnieniem. Niezbędną formą pomocy osobie uzależnionej jest terapia. Pani Kornela opowiadała o różnych przykładach z jej doświadczenia zawodowego, gdy wyjście z nałogu okazało się możliwe dzięki determinacji osób uzależnionych i wsparciu ze strony ich rodzin. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa uzdrowienie sfery duchowej i odnowienie więzi z Bogiem. Po wakacjach będziemy kontynuować cykl konferencji poświęconych współczesnym problemom, z którymi borykają się rodziny na płaszczyźnie duchowej i psychologicznej.

Wracając do dzisiejszego spotkania, ze względu na zbliżający się koniec roku formacyjnego wspólnie odnowiliśmy akt zawierzenia Maryi i pomodliliśmy się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą w Kościele odmawiamy przez cały czerwiec. Na koniec odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?