Będziecie czerpać ze zdrojów zbawienia

19 października 2022

Dzisiejsze spotkanie odbyło się według standardowej formuły spotkań w każdą trzecią środę miesiąca: Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy + Eucharystia + Różaniec.

A ponieważ październik jest miesiącem poświęconym Maryi i Różańcowi, tym razem szczególnie przeżywaliśmy to piękne nabożeństwo. Opiszę dziś bardziej szczegółowo, jak ono u nas wygląda.

Najpierw jednak Eucharystia. W liturgii słowa usłyszeliśmy przypowieść z Ewangelii według Św. Łukasza, a wcześniej czytanie z Listu Św. Pawła Apostoła do Efezjan oraz Psalm, który tym razem nie pochodził z Księgi Psalmów, ale z Rozdziału 12 Księgi Proroka Izajasza. Jak wyjaśnił Ksiądz Damian, jest to „jedna wielka pieśń dziękczynienia”, śpiewana przez lud Izraela po wyjściu z niewoli. „Śpiewajcie Panu, bo czynów wspaniałych dokonał! / I cała ziemia niech o tym się dowie. / Wznoś okrzyki i wołaj radośnie, mieszkanko Syjonu, / bo wielki jest wśród ciebie Święty Izraela” – tak lud Boży chwali Pana po głębokim doświadczeniu niedoli.

My również na co dzień przeżywamy trudności, jednak bez nich ciężko byłoby nam dostrzec i docenić Boże działanie w naszym życiu. Podobnie, jak głód nie zawsze jest czymś złym – np. kiedy pościmy lub oczekujemy na odświętny lub weselny posiłek, bardziej doceniamy smak jedzenia – tak samo życiowe trudności mogą nas doprowadzić do czegoś dobrego. To, co nam wydaje się beznadziejne, może być całkiem inne w oczach Boga. Dlatego nie warto ani narzekać i ubolewać nad tym, co nas spotyka, ani też obrażać się na Boga, postanawiając, że będziemy sobie radzić sami. Wszystkie przeciwności należy Jemu zawierzać, aby po ich pokonaniu móc Go jeszcze bardziej uwielbić. Podobną logiką kierował się w życiu Jan Paweł II, którego wspominaliśmy niedawno w Dzień Papieski, a także Jerzy Popiełuszko.

W trakcie Eucharystii po liturgii słowa nastąpił moment, w którym te osoby z naszej Wspólnoty, które były nieobecne kilka tygodni temu, gdy deklarowaliśmy swój wybór diakonii, miały okazję to uczynić i otrzymać od Pasterza błogosławieństwo na tę posługę w bieżącym roku formacyjnym. Kiedy przyjęliśmy Pana Jezusa do swoich serc, uwielbialiśmy Go, śpiewając razem ze scholą („Ty otwierasz nasze oczy na piękno Twoje Panie”).

Nasze nabożeństwo Różańcowe rozpoczęło się od wystawienia Najświętszego Sakramentu i wezwań do Ducha Świętego. Jak zawsze, modlitwę prowadzili animatorzy, ale każdy z nas mógł się w nią włączać. Zostaliśmy następnie zaproszeniu do modlitwy językami jako jedna Wspólnota. Potem nastąpiła główna część nabożeństwa, w której rozważaliśmy Tajemnice chwalebne Różańca, zapraszając do naszych serc Maryję, naszą Matkę. Do czytania rozważań i prowadzenia modlitwy zaproszeni są wszyscy członkowie Wspólnoty – w każdym miesiącu można się zgłaszać. Po nabożeństwie Pasterz udzielił nam błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Na koniec zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Liderka naszej Wspólnoty – Pani Basia i nasza koleżanka Kasia z diakonii wprowadzającej miały też dla nas kilka ogłoszeń. Między innymi zostaliśmy zaproszeni na XII Forum Charyzmatyczne, które odbędzie się w Krośnie 5-6 listopada. Natomiast po naszym kolejnym spotkaniu na Taborze, które odbędzie się 2 listopada, diakonia wprowadzająca zaprasza wszystkie osoby, które niedawno dołączyły do naszej Wspólnoty albo zastanawiają się nad tym i chciałyby dowiedzieć się więcej. Jak zwykle, nie zabraknie pysznych ciasteczek 🙂

autor: Małgorzata Dz.

 

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?