Poznawaj swoje serce – październikowy Wieczór Charyzmatyczny

12 października 2022

12 października 2022 roku odbył się kolejny Wieczór Charyzmatyczny, który jak zawsze był poprzedzony konferencją.

Spotkanie rozpoczął Pasterz naszej Wspólnoty – ksiądz Damian Ziemba wyrażając radość z naszej obecności, a następnie powitał panią Kornelię Lipiec – psycholog, która wygłosiła konferencję zatytułowaną: „Jak ocalić miłość?” inaugurującą cykl katechez pod hasłem: „Funkcjonowanie w rodzinie”.

Konferencja rozpoczęła się od modlitwy  do Ducha Świętego, a następnie wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu, w którym pani Kornelia zwróciła uwagę na to, by związek był trwały, a także by człowiek mógł się prawidłowo rozwijać muszą być zaspokojone elementarne potrzeby psychiczne, czyli potrzeba miłości i potrzeba bezpieczeństwa. W dorosłym życiu budujemy na relacji, którą wynieśliśmy z domu, jaką obserwowaliśmy, np. u rodziców. Kiedy widzimy, że po kłótni przepraszają się, pogodzili się, są dla siebie bardzo ważni, darzą się szacunkiem, my w przyszłości będziemy postępować podobnie w naszym małżeństwie.

Kiedy dorosłe dziecko chce się związać z druga osobą, często rodzice czują lęk o relację  swoich dzieci. Czy ten lęk jest uzasadniony? Odpowiedź jest prosta, nie jest to nieuzasadnione, gdyż jest to tzw. dziedziczenie środowiskowe, chociaż nie jest to regułą (np. rozwód rodziców zostawia ogromną bliznę w życiu dorosłego dziecka).  Dlatego ogromnym zagrożeniem jest, gdy dwoje młodych ludzi, np. studiujących zaczyna wspólnie mieszkać. Dlaczego? W małżeństwie więź między mężczyzną i kobietą powinna  obejmować trzy sfery: fizyczną, psychiczna i duchową. Natomiast w czasie wspólnego mieszkania przed ślubem dominująca jest więź fizyczna, gdyż wiek 20 -25 lat to w małżeństwie najlepszy czas na dzieci. A  w wolnym związku w tym wieku dzieci są przeszkodą i kobieta „wchodzi” w antykoncepcję, która zaburza cały układ hormonalny. Kobieta w małżeństwie i potrzebuje zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa, że jest ono na zawsze, czego nie może otrzymać w wolnym związku, więc na początku ją tłumi, a po pewnym czasie dopomina się poręczenia, że tak będzie. Jednak często zdarza się, że mężczyzna znudzony bliskością bez zobowiązań, na wyciągnięcie ręki, odchodzi do innej kobiety, która jest bardziej fascynująca, atrakcyjna i rozstają się.

Małżeństwa rozpadają się, bo zabawa w dom to budowanie na piasku, ponieważ podczas wspólnego mieszkania przed ślubem została ominięta ważna rzecz, czyli tęsknota za sobą, spojrzenie na drugą osobę z perspektywy. Patrząc na obraz z pewnej odległości widzi się lepiej szczegóły i tak samo jest, kiedy młodzi nie mieszkają razem, widzą siebie lepiej. Dlatego buduj małżeństwo na skale, którą jest Jezus Chrystus. 

Podczas kazania usłyszeliśmy, że  psalm pierwszy pokazuje dwie drogi życia. Ci, którzy żyją zgodnie z prawem bożym wszystko mają, wszystko im się udaje, a ci co nie idą drogą Pana Boga są jak plewa.

Kim jesteś? Poznawaj swoje serce, czy bliżej ci do dobrego, a może do złego? Czasami robimy coś bezmyślnie, a potem się usprawiedliwiamy, a tak nie powinno być, ponieważ życie w świadomości jest Bożą Łaską. Poznawanie siebie jest bardzo ważne, powinieneś wiedzieć czym się w  życiu kierować.

Zastanów się, co zyskujesz na modlitwie? Może być tak, że na modlitwie nie masz zysku, lecz ponosisz stratę, która w ostatecznym rachunku staje się zyskiem, bo Bóg odetnie twoją złośliwość, zbytnią emocjonalność. Pamiętaj, że w ciszy i w ufności jest nasz ratunek, bo dużo ważniejsza jest wiara prosta, bez spektakularnych zdarzeń i cudów, gdyż nie ma w niej pychy i egoizmu. Masz wiedzieć dla kogo przychodzisz na Eucharystię czy wieczór uwielbienia. Poznawaj siebie i swoje serce, by zbliżyć się do Boga.

 Po Eucharystii, wielbiliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i oddawaliśmy swoje poranione serca Jezusowi. Symboliczne było oddanie czerwonych, poranionych serc prosząc Ducha Świętego, aby wypalił w nas wszelkie zło. Następnie zostawialiśmy je  przed Najświętszym Sakramentem, potem Pasterz modlił się nad każdym uczestnikiem i zabieraliśmy nowe, czyste serce, jako symbol nowych ludzi i prosiliśmy, by Maryja wstawiała się za nami i  Duch Święty wypełniał nasze serca cnotami i darami potrzebnymi w życiu. Później Kapłan przeszedł po sali z Najświętszym Sakramentem, na koniec pobłogosławił nas i odśpiewaliśmy apel. 

Jeśli chciałbyś uczestniczyć w kolejnym Wieczorze Charyzmatycznym zapraszamy Cię w każdą drugą środę miesiąca, do naszej Wspólnoty Miriam, na to szczególne nabożeństwo.

Autor: Anna Sz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?