Po czym poznać, że nasza Wspólnota jest katolicka?

16 listopada 2022

Podczas kolejnego spotkania na Taborze uczestniczyliśmy w Adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii oraz spotkaniu w grupach, gdzie każdy z nas mógł podzielić się z innymi swoimi refleksjami.

Tematem przewodnim zarówno dzisiejszej homilii, jak i późniejszej dyskusji w grupach, było pytanie: po czym poznać, że dana wspólnota jest katolicka i czy nasza Wspólnota spełnia wszystkie te kryteria? Podstawą dla tych rozważań był dokument opublikowany w maju bieżącego roku przez Konferencję Episkopatu Polski pt. „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich”. Jest on skierowany do wszystkich założycieli, liderów, animatorów i członków wspólnot w Kościele katolickim i zawiera wskazówki, którymi powinni się oni kierować, aby ich wspólnota działała zgodnie z nauką Kościoła.

Kryteria, o których mowa, dzielą się na teologiczne i pastoralne. Cechy teologiczne wspólnoty katolickiej to:

• przyjmowanie w pełni prawd wiary, którą wyznaje Kościół; wszystkie prawdy wiary są tak samo ważne i żadna z nich nie jest negowana;
  • poszanowanie prawa kanonicznego oraz form liturgicznych określonych przez wielowiekową tradycję (czyli np. Eucharystia odbywa się zawsze według porządku liturgicznego);
  • właściwy stosunek do Sakramentów (liturgia sakramentalna jest najważniejszą częścią spotkania, np. w Miriam mamy co tydzień możliwość przyjęcia Sakramentu Pokuty i Eucharystii);
  • właściwy stosunek do Pisma Świętego i tradycji jego rozważania;
  • posłuszeństwo biskupowi diecezji i pasterzowi wspólnoty, zgodnie z hierarchiczną organizacją Kościoła.

Cechy pastoralne wspólnoty katolickiej to:

• dążenie do budowania jedności między członkami wspólnoty, przy jednoczesnym poszanowaniu ich różnorodności;
  • celem wspólnoty jest dążenie do świętości ze świadomością, że nikt z nas nie jest i nie będzie doskonały; wspólnota ma nas doprowadzić do zbawienia;
  • jak wszędzie, uczniów Chrystusa poznaje się po owocach – dlatego wspólnotę katolicką można poznać po owocach Ducha Świętego („miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie”) – dzięki nim m.in. łatwiej jest nam jako członkom wspólnoty budować i podtrzymywać dobre relacje między sobą nawzajem.

Podczas pracy w grupach jeszcze raz przyjrzeliśmy się tym wszystkim kryteriom, które w homilii przybliżył nam Ksiądz Damian. Taka autorefleksja ma służyć temu, abyśmy nigdy nie zagubili się jako wspólnota i zawsze trwali w jedności z Kościołem katolickim.

Na koniec spotkania odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a następnie zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkanie z cyklu „Szkoła animatora” u Ojców Bernardynów. W imieniu Diakonii Miłosierdzia Kasia zaprosiła nas do włączenia się w akcję dobroczynną „Opłatek maltański”, w ramach której przygotowywane są paczki świąteczne dla osób potrzebujących. Po spotkaniu mogliśmy również nabyć pierwszą część książki „Modlitwa uwolnienia” i kalendarze misyjne na rok 2023. Za tydzień widzimy się wyjątkowo na Taborze (ponieważ w tym miesiącu wypada aż pięć śród); po Eucharystii będziemy oglądać film.

autor: Małgorzata Dz.