Módlmy się za kapłanów

18 stycznia 2023

W Kościele rozpoczął się już okres zwykły, wciąż jednak trwamy w radości z Bożego Narodzenia, a naszym spotkaniom na Taborze towarzyszą kolędy. Dzisiejsze spotkanie, jak zwykle w trzecią środę miesiąca, składało się z Adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii i nabożeństwa Różańcowego.

W dzisiejszej liturgii mogliśmy usłyszeć czytania, w których mowa była o kapłaństwie, poprzez analogię między kapłaństwem Melchizedeka a kapłaństwem Jezusa. Pisze o niej święty Paweł w Liście do Hebrajczyków i nawiązują do niej słowa Psalmu 110: „Jesteś kapłanem, tak jak Melchizedek”. Odnosząc się do Psalmu, Ksiądz Damian poświęcił dzisiejszą homilię rozważaniom na temat kapłaństwa. Niestety według danych statystycznych w ostatnich latach obserwujemy znaczny spadek liczby powołań, zarówno w naszej diecezji, jak i w całym kraju, co przekłada się na niewystarczającą liczbę księży w parafiach. Wynika to po części z niżu demograficznego, ale także z innych czynników – coraz mniej ludzi żyje Ewangelią. Dlatego powinniśmy się modlić o nowe powołania, a jednocześnie docenić wysiłek obecnych księży, którzy pomimo wielu obowiązków i niekiedy przeciążenia nimi (posługa w parafii, praca w szkole, bycie stale dostępnym dla wiernych w razie potrzeby), pomagają nam być bliżej Boga. Jak możemy okazać im wdzięczność? Zwyczajnie: szczerym uśmiechem, dobrym słowem, a przede wszystkim modlitwą. Nie należy również bać się upomnieć księdza, jeśli postąpi niewłaściwie – w końcu każdy z nas jest tylko człowiekiem. Wbrew temu, co się nieraz mówi albo słyszy, księża wcale nie potrzebują od nas pieniędzy. Łatwiej jest nam dawać pieniądze niż serce, tymczasem Jezus w dzisiejszej Ewangelii smuci się z powodu zatwardziałości serc faryzeuszy.

Po Eucharystii, gdy już przyjęliśmy Jezusa w postaci Chleba, nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i krótkie uwielbienie, w którym dziękowaliśmy Jezusowi za wszystko i modliliśmy się językami. Potem wspólnie odmówiliśmy radosną część Różańca, zawierzając Maryi naszą Wspólnotę, a także kapłanów. Po skończonym nabożeństwie zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Następne spotkanie odbędzie się u Ojców Bernardynów w ramach mszy dla wszystkich rzeszowskich wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, jak w każdą ostatnią środę miesiąca. Diakonia Wprowadzająca zaprasza wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do naszej Wspólnoty na krótkie spotkanie informacyjne, które odbędzie się po następnym spotkaniu na Taborze – w środę 1 lutego. Dotyczy to także osób, które są z nami od niedawna. Natomiast w najbliższy wtorek, 24 stycznia, odbędzie się integracja całej naszej Wspólnoty w Restauracji „Grota” na 3 maja o godzinie 17.30 – to szansa, żeby lepiej poznać się nawzajem i porozmawiać w innym niż zwykle kontekście, zapraszamy!

Autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?