AktualnościBądź na bieżąco z życiem Wspólnoty

Chrześcijańska odwaga

15 czerwca 2022

Nasze przedostatnie spotkanie w tym roku formacyjnym rozpoczęło się jak zwykle od Adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie Eucharystii. Co ciekawe, w dzisiejszej liturgii śpiewaliśmy Psalm 31, który towarzyszył nam również podczas pierwszego tegorocznego spotkania – z tą różnicą, że wtedy były to jego początkowe wersety, mówiące o bólu i cierpieniu, tym razem zaś usłyszeliśmy jego dalszy ciąg, w którym mowa była o wielkości Boga i odwadze tych, którzy Mu ufają. Objaśniając te słowa, Ksiądz Damian zakończył tegoroczny cykl homilii, w których poznawaliśmy psalmy. Głównym przesłaniem Psalmu 31 jest potrzeba chrześcijańskiej odwagi i prostoty, która płynie z ufności Panu. Odwagi wymaga dawanie świadectwa w czasach, gdy nie jest łatwo publicznie mówić o wierze; wymaga jej także przebaczanie i walka z własnym lękiem. Często gdy działamy sami, brakuje nam odwagi – wtedy dobrze jest mieć w kimś oparcie – takim oparciem może być wspólnota.

Odwagi wymaga również walka z uzależnieniem – swoim własnym, czy też bliskiej osoby. Po dzisiejszej Eucharystii wysłuchaliśmy konferencji na temat uzależnień, przygotowanej przez Panią psycholog Kornelę Lipiec. Na przykładzie alkoholizmu poznaliśmy mechanizm uzależnienia i jego poszczególne etapy, a także formy wsparcia w walce z nałogiem. Uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, hazardu, pornografii itp.) są dziś jednym z najważniejszych zagrożeń dla rodzin – jest to choroba, która atakuje również sferę duchową, często gdy ktoś odczuwa w życiu pustkę lub nie radzi sobie z problemami. Oprócz osoby uzależnionej cierpią też jej najbliżsi, których stan nazywany jest współuzależnieniem. Niezbędną formą pomocy osobie uzależnionej jest terapia. Pani Kornela opowiadała o różnych przykładach z jej doświadczenia zawodowego, gdy wyjście z nałogu okazało się możliwe dzięki determinacji osób uzależnionych i wsparciu ze strony ich rodzin. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa uzdrowienie sfery duchowej i odnowienie więzi z Bogiem. Po wakacjach będziemy kontynuować cykl konferencji poświęconych współczesnym problemom, z którymi borykają się rodziny na płaszczyźnie duchowej i psychologicznej.

Wracając do dzisiejszego spotkania, ze względu na zbliżający się koniec roku formacyjnego wspólnie odnowiliśmy akt zawierzenia Maryi i pomodliliśmy się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą w Kościele odmawiamy przez cały czerwiec. Na koniec odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

autor: Małgorzata Dz.

Modlitwa uwolnienia – świadectwo

9 czerwca 2022

W listopadzie ubiegłego roku wzięłam udział w Rekolekcjach z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie według 5 kluczy Neala Lozano.
Po tych rekolekcjach nie zauważyłam początkowo żadnej konkretnej zmiany w moim życiu. Wydawało mi się, że nie przyniosły one żadnych owoców. Łaska Boża jednak zaczęła działać.
W styczniu wysłałam zgłoszenie z prośbą o indywidualną modlitwę uwolnienia prowadzoną przez ks. Damiana – obecnego Pasterza Wspólnoty Miriam.
W dniu, w którym mieliśmy się spotkać, obudziłam się z silnym bólem głowy. Przypadłości migrenowe przydarzały mi się już od dłuższego czasu, z coraz większą częstotliwością. Doszło nawet do tego, że robiąc listę zakupów spożywczych, musiałam dopisywać do niej środki przeciwbólowe.
W miarę jak zbliżała się godzina naszego spotkania, ból narastał. Tabletki tym razem nie chciały działać. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy, podczas której Duch Święty, w sposób bardzo delikatny, odsłaniał moje najgłębsze zranienia, które wiele lat temu ukryłam głęboko w swoim sercu. Zranienia te, nigdy wcześniej nieprzepracowane, niezaleczone, odzywały się co jakiś czas i oddziaływały bardzo mocno na moje obecne życie – już jako dorosłej kobiety – żony i matki czwórki dzieci.
Krok po kroku doszliśmy do momentu modlitwy uwolnienia, podczas której, w Imię Jezusa Chrystusa przebaczyłam wszystkim osobom, które te zranienia mi zadały. Przebaczyłam również samej sobie błędy popełnione w przeszłości. Z pomocą Kapłana wyrzekłam się wszystkich złych duchów, które za tymi zranieniami stały i w tym momencie ich władza nade mną została złamana.
Do tej pory jedynie wiedziałam, że Jezus może uzdrawiać. Teraz jednak doświadczyłam tego we własnym życiu. Jakie owoce tych rekolekcji widzę obecnie?
Mój dom znacznie się wyciszył, jest w nim dużo więcej miłości i ciepła, ja sama jestem o wiele spokojniejszą żoną i mamą. Mam wrażenie jakby łaska boża została wreszcie aktywowana w moim życiu.
A migreny? Od stycznia nie kupiłam ani jednego opakowania środków przeciwbólowych.
Chcę oddać chwałę Jezusowi, który pozostawił swojemu Kościołowi rzeczywistą moc uzdrawiania i uwalniania. Chwała Panu!

Nowa Kultura – majowy Wieczór Charyzmatyczny

19 maja 2022

11 maja br. w naszej Wspólnocie odbył się kolejny Wieczór Charyzmatyczny, na którym gościliśmy ks. Michała Liputa – diecezjalnego moderatora Ruchu Światło – Życie.

Na początku wszystkich zebranych przywitał Pasterz – ksiądz Damian Ziemba i zaprosił do wysłuchania konferencji, której tematem był IX Drogowskaz ku dojrzałości chrześcijańskiej – NOWA KULTURA.

Ksiądz Michał rozpoczął spotkanie modlitwą do Ducha Świętego, a potem wysłuchaliśmy Słowa Bożego. Następnie prowadzący przytoczył treść kroku dziewiątego autorstwa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Kolejno wyjaśniał na czym polega Nowa Kultura oraz uświadomił nam, że te dziesięć Drogowskazów ku dojrzałości chrześcijańskiej, to walka o każdego o swoją wiarę, o szukanie Boga, a jednocześnie doświadczenie relacji z Jezusem Chrystusem. To właśnie Nowa Kultura wzywa nas (mnie) do tego, by się uwolnić z niewoli grzechu, lęku, zakłamania i wejść na wyższy etap. Fundamentem naszego wyzwolenia jest Jezus Chrystus, wyzwalający człowieka w głębi jego istoty i przywracający nam (mi) godność Dziecka Bożego.
Potem ksiądz Michał wyjaśnił na czym polega Nowa Kultura.
Jest to dar miłości wobec Boga, czyli ofiara całkowitej abstynencji od alkoholu, tytoniu, i wszelkiego rodzaju środków odurzających, grzechu. To doświadczenie spowiedzi, czyli ciągłego powstawania umacnia mnie i daje moi wolność w Chrystusie. Wreszcie Nowa Kultura to szerzenie kultury czystości i skromności, to kultura szacunku. Zatem można powiedzieć, że Nowa Kultura buduje „cywilizację miłości”, opartą na świadectwie życia w Prawdzie.

Skąd określenie Nowa Kultura?
Nowa Kultura to doświadczenie odnowy wiary, świeżości wiary i wejścia na nowo w relację z Jezusem Chrystusem jako moim osobistym Panem i Zbawicielem, gdyż tylko On potrafi prawdziwie wyzwalać, dlatego ksiądz Blachnicki tworzy Ruch Światło – Życie. Pojęcie światła jest wielowymiarowe – światło rozumu, czyli odrzucenie grzechu; światło sumienia, czyli formowanie sumienia, światło Słowa Bożego, czyli umocnienie wiary, światło Chrystusa, czyli Jezus staje się Światłem na nowe życie. Pod pojęciem życia został zawarty aspekt powstania człowieka na nowo do radości i pokoju, świadomie wybierającego Światło, którym jest Chrystus. Dzięki Jezusowi odzyskujemy świeżość wiary.. pisze o tym w Ewangelii św. Jan: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Zatem Nowa Kultura tworzy, nowych ludzi należących do nowej wspólnoty.
Jaki jest cel Nowej Kultury?
Nowa Kultura, czyli nowa wspólnota ma zmieniać świat. Nowy człowiek świadczy swoim życiem, ewangelizuje i przekazuje światu, że można żyć inaczej we wszystkich dziedzinach życia.
Co zagraża współcześnie człowiekowi?
– hedonizm
– sekularyzacja
– materializm/ konspumpcjonizm
– brak autorytetu
– seksualizacja
Po co Nowa Kultura?
Żyjąc światłem Chrystusa wprowadzamy nowa wspólnotę i w ten sposób w wyzwaniu wobec współczesnych zagrożeń mamy tworzyć Nową Kulturę. Każdy na nas ma swoim życiem świadczyć, że jest chrześcijaninem – słowem, czynem, myślą. Słowo ma być dojrzałe, kultura czynu, skromność ubioru. Dbanie, by na co dzień żyć w łasce uświęcającej. Owocem życia Nowa Kulturą jest przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – to decyzja wymagająca odwagi, ale to jednocześnie mój dar miłości dla Pana Boga i wielka łaska. Nowa Kultura to moja osobista walka ze sobą i światem, dlatego szatan będzie nas kusił, by na powrót stać się starym człowiekiem, ale musimy pamiętać o tym, że powinniśmy być „solą świata” i dawać innym przykład.

Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii.
Podczas kazania kapłan zadał nam pytanie po co jestem na Eucharystii?
Eucharystia jest po to, by móc się spotkać z Jezusem, dziękować Mu za życie, Słowo Boże, bo On przyszedł, abym miał życie wieczne, bym nie żył byle jak, lecz w pełni wolności Dziecka Bożego. Kiedy otrzymujemy Ducha Świętego, to nie możemy trzymać w sobie nauki Jezusa, ale idziemy ewangelizować, głosić , że Jezus żyje, zmartwychwstał, tak jak uczniowie po zesłaniu Ducha Świętego poszli na cały świat głosić Dobrą Nowinę o Nim.
Zastanów się, czy żyjesz światłem Nowej Kultury? Czy żyjesz w świetle Jezusa? Chrystus daje nam wolność i przynosi światło do naszych serc oraz obdarza nas nowym życiem. Zobacz swoją codzienność, czy jest w niej Jezus – światło wiary?
Nowy człowiek wychodzi na zewnątrz , by świadczyć o nowej kulturze i o nią walczyć.

Po Eucharystii nastąpiła druga część spotkania, na którym adorowaliśmy Pana w Najświętszym Sakramencie, uwielbialiśmy i dziękowaliśmy za to, że wyprowadza nas z naszych grobów oraz z naszych grzechów. Na koniec zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Zapraszamy Cię w każdą drugą środę miesiąca, do naszej Wspólnoty Miriam, na to szczególne nabożeństwo.

Autor: Anna Sz.

Doświadczenie wspólnoty

18 maja 2022

Dzisiejsze spotkanie było szczególnie ważne dla nowych członków naszej Wspólnoty, ponieważ po jego ogólnej części Diakonia Wprowadzająca przedstawiła krótką prezentację, z której mogliśmy się dowiedzieć, jaka jest misja i struktura Wspólnoty i co robiliśmy w poprzednich latach. Kasia i Magda zachęcały wszystkie nowe osoby do aktywnego udziału w życiu Wspólnoty poprzez formację i posługę w wybranej Diakonii (w języku greckim diakonia oznacza „służbę”).

O doświadczeniu wspólnoty i o tym, co pomaga w jego właściwym przeżywaniu, mówił również nasz Pasterz w dzisiejszej homilii w nawiązaniu do Psalmu 122, jednego z tzw. „psalmów pieśni stopni”, odśpiewywanych przez pielgrzymów przy wejściu do Świątyni Jerozolimskiej. My również w każdą środę „pielgrzymujemy” na Tabor lub do Bernardynów, aby spotkać się z Jezusem. Jest to główny cel, dla którego razem się gromadzimy, dlatego warto najpierw przygotować swoje serce na spotkanie z Jezusem w Eucharystii podczas adoracji w ciszy i w tym skupieniu pozostać. Wiadomo jednak, że jak w każdej grupie osób, przy okazji tworzą się między nami więzi i zachodzą różne interakcje. Jak zaznaczył Ksiądz Damian, doświadczenie wspólnoty – czy to tej kościelnej, czy też rodzinnej lub zawodowej – nie zawsze nam wychodzi. Co może być w tym pomocne?

Przede wszystkim ważne, aby pozostawać w tym doświadczeniu szczerym i nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Należy również dbać o wzajemną komunikację i być bardziej nastawionym na słuchanie drugiej osoby, niż mówienie tylko o sobie. W ten sposób łatwiej będzie nam się nawzajem zrozumieć. Pamiętajmy również, że każdy z nas jest inny i ma swoją historię – różnorodność doświadczeń jest we wspólnocie czymś naturalnym i wzbogacającym. Nie każdy też posiada łatwość w nawiązywaniu kontaktów, łączy nas jednak wspomniany wspólny cel, dla którego gromadzimy się jako Wspólnota – aby uwielbiać Boga i doświadczać jego miłości.

Tak też było w dniu dzisiejszym, gdy najpierw podczas Adoracji, a potem Eucharystii i modlitwy Różańcowej mogliśmy się do Niego przybliżyć. Dziś dodatkowo odmówiliśmy Litanię Loretańską, ponieważ trwa właśnie piękny miesiąc maj, poświęcony Maryi. Wieczór zakończył Apel Jasnogórski, a potem odbyło się wspomniane spotkanie wprowadzające, na którym nie zabrakło ciasteczek 🙂

autor: Małgorzata Dz.

Rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie – 5 kluczy Neala Lozano

17 maja 2022

W dniach 13-15 maj, kolejny raz odbyły się rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie wg 5 kluczy Neala Lozano. Model 5 kluczy oparty jest o zasady znane i zalecane w Kościele od początku jego istnienia, jednak w taki sposób używane są dzięki praktyce Neala Lozano. Modląc się o uwolnienie i uzdrowienie zaproponował on kilka kroków: 1. Wyznanie wiary w Jezusa, jako osobistego Pana i Zbawiciela; 2. Przebaczenie w Imię Jezusa; 3. Wyrzeczenie się złego ducha i jego kłamstw; 4. Przełamanie mocy i wpływu złego ducha na człowieka przez autorytet Jezusa; 5. Modlitwa o błogosławieństwo Ojca Niebieskiego.

Dom Diecezjalny Tabor jest wpisany na listę Przymierza Domów Miłosierdzia, któremu patronują jezuici. W Domach Miłosierdzia odbywa się modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie wg. 5 kluczy Neala Lozano, jest adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólnota do której można dołączyć.

Rekolekcje 5 kluczy prowadził ks. Damian Ziemba wraz z katolicką wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym MIRIAM. Uczestniczyło w nim ponad 120 osób, które przez różne konferencje i modlitwę doświadczało Jezusa, który uzdrawia i uwolnią. Oto kilka świadectw:

Chciałbym podzielić się moim świadectwem. Zawsze pragnąłem być blisko Boga. Jednak coś mnie blokowało, było to nieprzebaczenie samemu sobie. O przebaczeniu słyszałem wielokrotnie, ale nigdy nie słyszałem, żeby przebaczyć samemu sobie: ani to, że wszedłem w grzechy, ani to, żeby wybaczyć sobie nieskorzystanie z Bożych pomysłów, zaprzepaszczenie szans od Boga. Gdy w konferencji nt. przebaczenia, ks. Damian poruszył te tematy, od razu poczułem, że te słowa są do mnie. Czułem, że Duch Święty przychodzi, aby mnie uwalniać. Podczas wieczornej modlitwy, gdy przyszedł moment przebaczenia sobie, z moich oczu popłynęły łzy, a ja poczułem, że spada ze mnie ogromny ciężar. Dzięki temu mogę inaczej doświadczać siebie. Niech za to dobro, Bóg będzie uwielbiony!” – Dariusz

Kochani! Przez ten weekend uczestniczyłam w rekolekcjach 5 kluczy prowadzonych przez ks. Damian Ziembę. Przyjechałam na te rekolekcje, aby poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące połączenia spraw duchowych i psychicznych. Wierzę, że Bóg chce leczyć człowieka całkowicie, w każdej sferze, ale w moim życiu nie umiałam tego połączyć, a w moim otoczeniu wiele osób mówiło, że to jest niemożliwe do połączenia. Psychika to co innego, duchowość to co innego, a wszystko najlepiej leczyć tabletkami. Ja czułam jednak, że pewne problemy są we mnie głebiej. Konferencje prowadzone przez ks. Damiana były odpowiedzią na pytania, które szukałam i pomocą dla mnie, katoliczki, że duch i psychika mają ze sobą wiele wspólnego, a nie przeciwstawnego. Rekolekcje te były dla mnie umocnieniem w wierze, że jako katoliczka nie muszę zaprzeczać istnienia Bogu, aby leczyć psychikę. Ogromną pomocą, była dla mnie konferencja nt. przebaczenia i sama modlitwa przebaczania, która pokazała mi, jak wiele ran i schematów w których żyje wynika z mojego doświadczenia rodziny w dzieciństwie i jak te schematy powielam. Przez to, że to zrozumiałam, przez modlitwę o przebaczenie i o uzdrowienie serca, wierzę, że Bóg już zaczął mnie uzdrawiać i będzie uzdrawiać dalej. Chwała Panu!” – Agnieszka

Zapraszamy na kolejne rekolekcje 5 kluczy które odbędą się w DD Tabor w dniach 30 września – 2 października 2022 r.

Niech się weselą szukający Pana

20 kwietnia 2022

Nasze pierwsze spotkanie po Wielkanocy, pomimo mało wiosennej pogody, upłynęło pod znakiem radości. Przede wszystkim uwielbialiśmy dziś Jezusa Zmartwychwstałego w Adoracji Najświętszego Sakramentu, a później w czasie Eucharystii. Razem z Diakonią Uwielbienia śpiewaliśmy wielkanocne pieśni o tym, że Jezus zwyciężył i jest Panem.

Również dzisiejszy Psalm 105, zwany „Pieśnią wędrowców”, mówi o radości. Czy powtarzając słowa refrenu: „Niech się weselą szukający Pana”, zdajemy sobie sprawę, że dotyczą one każdego z nas? Jak objaśnił Ksiądz Damian w swojej homilii, psalmista wzywa nas dziś do dwóch rzeczy: aby głosić chwałę Boga pośród narodów i aby odnawiać zawarte z Nim przymierze. Mowa o przymierzu z Bogiem, które niegdyś zawarł Abraham, ale także każdy z nas – w Sakramencie chrztu. Co roku podczas Liturgii Wigilii Paschalnej mamy możliwość odnowienia naszego „przymierza” w postaci przyrzeczeń chrzcielnych. Możemy również celebrować ważne momenty w życiu, gdy doświadczyliśmy nawrócenia lub szczególnej Bożej łaski – podobnie, jak świętujemy rocznice innych ważnych wydarzeń. Do tego zachęca nas dziś autor Psalmu 105, abyśmy żyli, wychwalając Pana.

Po Eucharystii odmówiliśmy wspólnie tajemnice chwalebne Różańca, którym towarzyszyły krótkie rozważania. Szczególnie modliliśmy się dziś o pokój na świecie, za nasze rodziny i Wspólnotę, o dary Ducha Świętego. Na koniec jak zwykle odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

autor: Małgorzata Dz.

 

Świadectwo słowa i życia – kwietniowy Wieczór Charyzmatyczny

13 kwietnia 2022

13 kwietnia br. w naszej Wspólnocie odbył się kolejny Wieczór Charyzmatyczny, na którym gościliśmy panią Dominikę Jędrzejczyk.

Na początku wszystkich zebranych przywitał Pasterz – ksiądz Damian Ziemba i zaprosił do wysłuchania świadectwa życia naszego gościa, gdyż tematem spotkania było świadectwo słowa i życia. Jak podkreślił, naszym obowiązkiem jest dawanie świadectwa wiary przypominając nam, że zgodnie z Drogowskazami  ku dojrzałości chrześcijańskiej – świadectwo słowa i życia jest nakazem Pana, który chce, aby światłość nasza świeciła przed ludźmi i dlatego obiecał nam moc Ducha Świętego, abyśmy mogli stać się Jego świadkami; ufając tej mocy i modląc się o nią, chcę przy każdej okazji wyznawać Chrystusa, mojego Pana i Zbawiciela.
Po wprowadzeniu księdza Damiana wysłuchaliśmy świadectwa działania Boga w życiu pani Dominiki. Było to owocne spotkanie, wybrzmiała z niego nauka, że Bóg to Ten który kocha, dla którego JESTEŚ umiłowana córką, ukochanym synem Króla.

Potem uczestniczyliśmy w Eucharystii. W czasie kazania ksiądz Damian zgodnie z tematem przewodnim spotkania mówił o roli świadectwa. Na początku przytoczył słowa z ewangelii wg świętego Mateusza 5, 13-14
„Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłością świata. Nie może ukryć się miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu”.

Pasterz, zachęca nas, aby dać świadectwo wiary, chociaż bliscy mogą nas wyśmiać, nie zrozumieć, to powinniśmy pomimo bólu nie poddawać się. Jednocześnie podkreśla, że świadectwo dotyczy męczeństwa – cytując słowa łacińskiego teologa, który pisał: „Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan” („Semen est sanguis christianorum”). Słowa te ukazują niezmienną prawdę, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane, jest ono, paradoksalnie, niezwykle żywotne. Na koniec usłyszeliśmy, że mimo różnych trudności warto dawać świadectwo, a potwierdzeniem tego jest słynne zawołanie odnotowane w pismach Tertuliana: „Zobaczcie, jak oni się miłują” , które trafnie wyraża zdumienie pogan w obliczu fenomenu autentycznego chrześcijaństwa.

Po Eucharystii pokrzepieni Słowem i posileni Ciałem Pana uwielbiliśmy Go podczas adoracji. Stojąc w obecności Pana oddaliśmy Mu wszystko to, z czym sami sobie nie radzimy. Następnie otrzymaliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na koniec jak zwykle odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

W każdą drugą środę miesiąca, zapraszamy do naszej Wspólnoty Miriam, na to szczególne nabożeństwo.

autor: Anna Sz.

Posłani by służyć

23 marca 2022

Dziś miało miejsce kolejne spotkanie naszej wspólnoty w tym czasie Wielkiego Postu. Było ono wyjątkowe, gdyż miało na celu odnowić w nas ducha służby.

Czytaj dalej

Ufność w Panu

16 marca 2022

W trzecią środę marca spotkaliśmy się, aby kolejny raz adorować Pana Jezusa w ciszy, przyjąć Go do serca, a następnie po wspólnej Eucharystii odmówić modlitwę Różańcową, polecając się Maryi.

Czytaj dalej

Eucharystia wyprowadza nas ze śmierci do życia

9 marca 2022

9 marca br. w naszej Wspólnocie odbył się kolejny Wieczór Charyzmatyczny, na którym konferencję wygłosił ksiądz Michał Piętka.

Czytaj dalej
Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?