7 kwietnia 2015 odbyło się spotkanie Szymonem Nowakiem z autorem książki pt. „Dziewczyny wyklęte” oraz Krystyną Winiarz z d. Świątoniowską – której losy opisał w swojej książce.

Pomysł napisania o dziewczynach wyklętych zrodził się podczas zbierania materiałów do książki pt. „Oddziały wyklęte”. W pierwszej kolejności pisarz kontaktował się z ostatnimi żyjącymi jeszcze bohaterkami tamtych wydarzeń. W jego opisach malował się obraz empatycznych, oddanych, młodych dziewcząt hołdujących patriotycznym wartościom. Autor opisuje kilkanaście postaci, ich burzliwe losy i często dramatyczny koniec. Szczególnie wspominał historię Marcysi, zasługującej jego zdaniem na miano najbardziej interesującej.

Towarzysząca mu skromna pani Krystyna z wielką werwą i humorem opowiadała o patriotycznym wychowaniu, oddaniu ojczyźnie przez jej rodzinę i ciężkim życiu z brzemieniem konspiracyjnej przeszłości. O dramatycznych wydarzeniach wspominała z goryczą nie godzenia się na okropieństwo i zakłamanie. W swojej pamięci do dziś pielęgnuje przede wszystkim pozytywne wspomnienia o uczuciu, które rozkwitło w jej sercu do „Wołyniaka” (Józefa Zadzierskiego). Mimo ciężkich przeżyć pełna humoru i, jak mawia, życiowo zahartowana, z dumą patrzy na swoja historię, bo „życie miało wtedy wyjątkową wartość”.

Książka „Dziewczyny wyklęte” jest bogato ilustrowana, napisana w zbeletryzowanej formie, a dzięki dialogom i wyważonym opisom stanowi przystępy przekaz historyczny.

Po spotkaniu można było nabyć książki wraz z autografem oraz porozmawiać z autorem i panią Krystyną.

Fotogalerie ze spotkania możesz zobaczyć tutaj.


autor: Justyna H.