Dziewczyny wyklęte

7 kwietnia 2015 odbyło się spotkanie Szymonem Nowakiem z autorem książki pt. „Dziewczyny wyklęte” oraz Krystyną Winiarz z d. Świątoniowską – której losy opisał w swojej książce.

Pomysł napisania o dziewczynach wyklętych zrodził się podczas zbierania materiałów do książki pt. „Oddziały wyklęte”. W pierwszej kolejności pisarz kontaktował się z ostatnimi żyjącymi jeszcze bohaterkami tamtych wydarzeń. W jego opisach malował się obraz empatycznych, oddanych, młodych dziewcząt hołdujących patriotycznym wartościom. Autor opisuje kilkanaście postaci, ich burzliwe losy i często dramatyczny koniec. Szczególnie wspominał historię Marcysi, zasługującej jego zdaniem na miano najbardziej interesującej.

Towarzysząca mu skromna pani Krystyna z wielką werwą i humorem opowiadała o patriotycznym wychowaniu, oddaniu ojczyźnie przez jej rodzinę i ciężkim życiu z brzemieniem konspiracyjnej przeszłości. O dramatycznych wydarzeniach wspominała z goryczą nie godzenia się na okropieństwo i zakłamanie. W swojej pamięci do dziś pielęgnuje przede wszystkim pozytywne wspomnienia o uczuciu, które rozkwitło w jej sercu do „Wołyniaka” (Józefa Zadzierskiego). Mimo ciężkich przeżyć pełna humoru i, jak mawia, życiowo zahartowana, z dumą patrzy na swoja historię, bo „życie miało wtedy wyjątkową wartość”.

Książka „Dziewczyny wyklęte” jest bogato ilustrowana, napisana w zbeletryzowanej formie, a dzięki dialogom i wyważonym opisom stanowi przystępy przekaz historyczny.

Po spotkaniu można było nabyć książki wraz z autografem oraz porozmawiać z autorem i panią Krystyną.

Fotogalerie ze spotkania możesz zobaczyć tutaj.


autor: Justyna H.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up