S. N. A. P.

S. N. A. P. Stop narkotykom, alkoholizmowi, przemocy!

Pod patronatem naszej Fundacji Charismata w dniach 29 stycznia – 1 lutego 2013 roku zorganizowaliśmy akcję S. N. A. P. stop Narkotykom, Alkoholizmowi i Przemocy! Zaprosiliśmy Stowarzyszenie Pomocy Arka – Noego do poprowadzenia 16 spotkań profilaktycznych.

Naszymi gośćmi byli Piotr Stępniak, Dariusz Góralczyk, Ireneusz Siwek Kolenda i Łukasz Chmielecki.

W spotkaniach udział wzięła młodzież następujących szkół z Rzeszowa: Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, II Liceum Ogólnokształcącego, V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Elektronicznych, Gimnazjum nr 6 oraz Gimnazjum Sportowego.
Zorganizowaliśmy również spotkania z młodzieżą w Gimnazjum w Budach Głogowskich, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie Małopolskim i Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej.
Ponadto nasi goście spotkali się z wychowankami Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łące i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Budziwoju.
Zwieńczeniem działań były spotkania ze studentami z Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik” przy Kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie oraz Duszpasterstwa Akademickiego działającego przy Parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie.
Szczególnym wydarzeniem była wizyta i spotkanie z więźniami Zakładu Karnego w Rzeszowie-Załężu.

Ogólnie we wszystkich spotkań uczestniczyło około 2300 osób..

 

Spotkania te cechowały się autentyzmem i ogromnych zaangażowaniem emocjonalnym. Były oparte na świadectwie życia, a atrakcyjna forma przekazu (muzyka, śpiew, pokaz audiowizualny) była dostosowana do potrzeb i możliwości percepcyjnych słuchaczy. Klimat stworzony przez prowadzących powodował, że młodzież w skupieniu i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Dzielenie się prowadzących osobistymi przeżyciami powodowało, że tak trudne i często wypierane przez młodych ludzi problemy, jak eksperymentowanie na środkach psychoaktywnych, uzależnienie i związana z nim degradacja człowieka stały się impulsem do osobistej refleksji. W czasie spotkań zostały przedstawione powody sięgania przez młodzież po używki, konsekwencje uzależnień, wpływy grupy rówieśniczej na wybory i postawy młodych ludzi.

Na szczególne uznanie zasługuje fakt skierowania uwagi młodzieży na Kogoś, kto zawsze jest przy człowieku i może go wyciągnąć z najgorszego błędu, uzależnienia i obdarzyć miłością. Było to również spotkanie mówiące o poznaniu Jezusa Chrystusa i ogromnej Jego miłości do każdego człowieka.Świadectwa:

Spotkania uzyskały pełną akceptację dla formy i treści. Zostały wysoko ocenione przez uczniów i nauczycieli szczególnie za umiejętność kontaktów, skupienia uwagi słuchających i oddziaływania na dużą grupę. W rozmowach podsumowujących wydarzenie niemal wszyscy stwierdzili, że wzbogacili swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami.

Trudno wypowiadać się w imieniu tych, którzy zmagają się z problemami omawianymi przez naszych gości, ale milczenie, śmiech, łzy, zasłuchanie to najlepsze noty jakie uczestnicy mogli im wystawić.
Najtrafniejszą formą podziękowania będą opinie uczniów.
Oto niektóre z nich:

„spotkanie było bardzo ciekawe, podobało mi się, bo byli szczerzy”


„chcieli nas uchronić przed tym, co sami przeżyli”


„SNAP. Fajnie było jak był filmik „Ziele pokoju” i jak jeden gość opowiadał, jak przez narkotyki miał dziury w nogach. I rapowanie było fajne. I pokazy zdjęć i prezentacje. Tak, nie wezmę narkotyków”


„program SNAP bardzo mi się podobał. Uczestnicy programu opowiadali nam o swoim wcześniejszym życiu. Bardzo fajnie śpiewali. Może każdy z nas nie słucha rapu, ale każdemu się podobało. Każdy był wzruszony historiami z narkotykami i alkoholem. Teraz wiem, jak trzeba bardzo uważać, co bierzemy lub pijemy na imrezach”


„było spoko”


„SNAP pomógł mi zrozumieć, że na świecie są ludzie, którzy nie są ze swojego wyboru źli”


„podobała mi się historia Piotra Stępniaka. Jego mama była ciągle pijana, a jego tata go ciągle bił. W kościele, jak ją opisywał, to było bardzo wzruszające. Ten pan się nawrócił. Mówił, że lubi się modlić, chodzić do kościoła oraz rozmawiać z Bogiem. Była fajna piosenka o nadziei i zbawieniu. Super. W 100% podobało mi się spotkanie z nim”


„czy podobał mi się SNAP? Podobał mi się, bo tak”


„filmy były ciekawe, niektórzy się śmiali, niektórzy byli bardzo wzruszeni. Myślę, że po takim świadectwie, nie sięgnę po narkotyki”


„podobał mi się SNAP, ponieważ była to lekcja, która miała nas ostrzec przed niebezpieczeństwami, które ciągną za sobą narkotyki i alkohol. Najbardziej wzruszyło mnie to, jak w krótkim czasie, zaledwie w kilka sekund, młoda dziewczyna straciła swoją piękną twarz”


„zrozumiałam, że w życiu nie należy wszystego próbować”


„nie musimy popełniać tych samych błędów, co oni”


„zło zawsze jest takie same
bezimienne
dzikie i samotne,
pełne nienawiści i rozpaczy,
chociaż to zło
to zawsze opętuje je strach i lęk
przed dobrem”

Karolina F


Również Piotr Stępniak po spotkaniach mówił: „To była wspaniała młodzież” .3 Akcja ewangelizacyjna Fundacji Charismata

S. N. A. P.  Stop narkotykom, alkoholizmowi, przemocy

Cel: profilaktyka antynarkotykowa, antyalkoholowa i przeciw przemocy

Sposób realizacji celu: zorganizowanie bezpłatnych spotkań autorskich dla młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów, więźniów.

Pomysł: 15 grudnia 2012.

Etapy realizacji:

  1. Uzgodnienie zasad i warunków spotkań ze Stowarzyszeniem Arka Noego – grudzień 2012.
  2. Dostarczenie zaproszeń do szkół – styczeń 2013
  3. Spotkania w szkołach, ośrodkach wychowawczych, więzieniu, kościołach w dniach 29 stycznia – 1 luty 2013 roku.

Podsumowanie: w spotkaniach uczestniczyło około 2300 osób.


Dziękujemy naszym darczyńcom!

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up