4. S. Anna Bałchan SMI

Gościem kolejnej katechezy audiowizualnej w naszej Bazylice 6 grudnia 2011 była siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.

Od ponad dziesięciu lat pracuje z kobietami prostytuującymi się niosąc im pomoc terapeutyczną i duchową. Pomaga również ofiarom handlu ludźmi oraz przemocy domowej. W 2002 roku założyła w Katowicach Stowarzyszenie im. Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom. Organizacja zajmuje się wspieraniem kobiet pragnących porzucić prostytucję i zagrożonych nią.  Problemowi prostytucji  poświęciła swoją książkę „Kobieta nie jest grzechem” .
Dzięki przepełnionemu empatią i miłością zaangażowaniu siostry, kobietom tym udaje się przezwyciężyć traumatyczne przeżycia i powrócić do normalnego życia.

Podczas spotkania  dzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy terapeutycznej z prostytutkami. Podkreślała, że nie można ich oceniać dopóki nie pozna się motywów, które popchnęły je do tego procederu. Wiele z nich nie widziało wyjścia z trudnej sytuacji materialnej, inne doświadczały przemocy domowej. Pozbawione wszelkiej nadziei i perspektyw na poprawę swego losu, „poszły na ulicę”. Są również kobiety, które nie zaznały ojcowskiej miłości i szukają oparcia w starszych mężczyznach.

Zastanawiała się nad problemem odpowiedzialności za prostytuowanie się kobiet; współczesne wzorce kulturowe, styl życia skłaniają dziewczęta, często nastolatki  do prostytucji.  Konsekwencje  są dramatyczne i pozostawiają ślad na całe życie. Gdyby nie pomoc takich osób jak siostra Anna Bałchan, wiele z tych kobiet prawdopodobnie skończyłoby tragicznie.

Opowiadając wstrząsające historie, wielokrotnie zaznaczała, że tylko prawdziwa miłość może uleczyć ludzkie relacje. Całkowite zawierzenie Bogu zawsze dodaje sił.
–  Nie ma takich sytuacji w życiu, których Bóg nie mógłby uzdrowić, niezależnie od tego ile zła uczyniłeś. Bóg nikogo nie opuszcza. On inaczej patrzy na człowieka niż my. Jest najbliżej tych, którzy zboczyli z prostych życiowych ścieżek. Trzeba Mu tylko zaufać i nigdy nie zwątpić.
Boża moc dodaje sił również siostrze Annie w pełnieniu jej życiowej misji.

autor: o. W

6. grudnia 2011 katecheza audiowizualna – „Niewygodna Ewangelia 2”

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up