9. Franciszek Kucharczak

Na pytanie, jak powinno wyglądać ojcostwo by nie być dziadostwem, starał się odpowiedzieć Franciszek Kucharczak, gość kolejnej katechezy audiowizualnej w Bazylice OO. Bernardynów.

Felietonista „Gościa Niedzielnego” przyznał, że św. Józef, którego uroczystość obchodziliśmy w dzień poprzedzający katechezę, wniósł wiele dobra w jego życie. Stanowi dla niego wzór do naśladowania. Pan Bóg wybierając go na ojca Jezusa, daje nam do zrozumienia, że ojcostwo biologiczne nie jest najistotniejsze. Dziennikarz ostrzegał przed niemoralnością stosowania metody „In vitro”.
Wskazywał, że ojciec jest równie ważny jak matka. Prawdziwym ojcem może być jednak tylko mężczyzna, który ma odpowiednie cechy, a nie jest Piotrusiem Panem. Niestety dziś przybywa osób, które nie chcą dorosnąć, są nieodpowiedzialne, pragną realizować tylko swoje zachcianki. Istnieje ponadto niebezpieczeństwo zatarcia różnic między kobietą i mężczyzną, co w efekcie może spowodować, że zabraknie prawdziwych ojców i matek.
Przyczyną narastającego kryzysu męskości, a tym samym ojcostwa, jest trwanie w stanie grzechu ciężkiego. Niepokoi zwłaszcza fakt, że dla przeciętnego człowieka jest to stan naturalny. Większość katolików nie dostrzega zła w stosowaniu antykoncepcji . Tymczasem brak łaski uświęcającej powoduje, że człowiek traci właściwy kierunek życia i oddala się od Boga. Mimo to Pan Bóg zawsze stara się dotrzeć do każdego z nas, stosując różne metody. Nie czyni jednak nic na siłę, ponieważ szanuje wolność człowieka, zawsze pozostawiając mu wybór.
Mówił także o narastającym deficycie odwagi u mężczyzn, co prowadzi do większości grzechów. Lęk bowiem może zniewolić człowieka, dlatego trzeba mu się przeciwstawić i całkowicie zaufać Chrystusowi. W dzisiejszych czasach wielu ludzi obawia się Boga, ucieka przed Nim, dopóki nie przekona się o Jego wielkiej Miłości i nie doświadczy w swoim życiu działania Bożej łaski.
Zachęcał do przełamywania trudnych relacji rodzinnych, okazywania i zapewniania bliskich o miłości. Jest to jednocześnie dobry sposób na pokonanie licznych problemów.
Nasz gość wielokrotnie ostrzegał przed trwaniem w stanie grzechu ciężkiego, co uniemożliwia bycie nie tylko dobrym ojcem, ale człowiekiem. Łaska uświęcająca jest konieczna, aby dobrze funkcjonować w każdej sytuacji.
Odpowiadając na pytanie co robić, aby ojcostwo nie było dziadostwem, wskazał na modlitwę i zawierzenie swojego życia Bogu.

Na portalu zywawiara.pl zostało umieszczone nagranie z tej katechezy pod linkiem:  „Ojcostwo czy dziadostwo?”

autor: o. W

Zdjęcia: Piotr Szobak
Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up