8. Agata Puścikowska

Gościem kolejnej katechezy audiowizualnej w dniu 5. marca 2013r. była Agata Puścikowska, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, specjalizująca się w tematyce rodziny, kobiet, a także mediów; katoliczka, zdecydowana przeciwniczka aborcji, żona i matka czworga dzieci.

Temat wtorkowego spotkania zainteresował głównie panie, gdyż poruszał problematykę feminizmu w kontekście realnych potrzeb kobiet.

W dzisiejszych czasach słowo feminizm nasuwa najczęściej negatywne skojarzenia. Dlatego pani Agata, która sama jest feministką, wyjaśniała co oznacza to słowo i przypomniała jego historię. – Feminizm jako ruch, idea, myśl rozpoczął się pod koniec XIX wieku, ale już wcześniej pojawiały się głosy zarówno kobiet jak i części mężczyzn, traktujące o równych prawach obu płci, przede wszystkim do głosowania i nauki. Jeszcze do niedawna kobiety w Europie nie miały praw wyborczych. Polska była jednym z pierwszych krajów, w których kobiety je otrzymały. Miało to miejsce w 1918 roku. W pozostałych krajach Europy kobietom przyznano prawa wyborcze znacznie później. Osiągnąwszy je, kobiety mogły kształcić się. Jednocześnie tzw. krzyczące feministki (głównie żyjące na Zachodzie Europy) zaczęły podważać rolę rodziny, a nawet ośmieszać znaczenie żony i matki. Kobieta z gospodyni domowej (w dobrym znaczeniu tego słowa) stała się” kurą domową”. Taki stereotyp panuje jeszcze w niektórych państwach i środowiskach, zwłaszcza kiedy kobieta zajmuje się pracą w domu – podkreśliła.

Prowadząc następnie przez kolejne etapy rozwoju feminizmu, tłumaczyła na czym polega prawdziwy feminizm. Zaznaczyła, że Pan Bóg stworzył kobietę i mężczyznę, aby uzupełniali się, a nie walczyli ze sobą. Przywołała osobę bł. Jana Pawła II, który najdobitniej w dotychczasowej historii papiestwa podkreślał rolę kobiety, jej godność, jednocześnie wskazując na komplementarność kobiety i mężczyzny. Wydał ponad 100 różnych dokumentów poświęconych roli kobiet, w swoich wystąpieniach bardzo często o nich mówił. Zachęcała do zapoznania się zwłaszcza z „Listem do kobiet”, w którym papież dziękuje kobietom walczącym o swoje prawa wyborcze i prawa do edukacji. Ojcu Świętemu zawdzięczamy także termin „nowy feminizm”. Chodziło mu o odróżnienie radykalnego feminizmu (zakładającego, że wszelkie formy opresji kobiet są wynikiem męskiej dominacji, często odrzucającego rodzinę i macierzyństwo) od właściwego znaczenia tego słowa, oznaczającego komplementarność kobiety i mężczyzny.

– Błogosławiony Jan Paweł II bardzo często mówił o geniuszu kobiety. Na czym on polega? Według mnie, jest to zdolność, której nie mają mężczyźni, na przykład do wykonywania wielu rzeczy jednocześnie, myślenia sercem, nie tylko rozumem, do wielkiej precyzyjności, a także organizacji życia domowo-rodzinnego. Ojciec Święty zachęcał, aby zdolność do myślenia sercem przenosić na życie społeczne. Niestety radykalne feministki nie potrafią tego uczynić – ubolewała Agata Puścikowska.
Wiele miejsca podczas katechezy poświęciła problemowi partnerstwa w małżeństwie, a także wzajemnego wspierania się kobiet. Jest zaniepokojona faktem, iż wiele kobiet zwłaszcza w ciąży nie ma żadnego wsparcia, często boi się przyznać do ciąży, obawiając się ostracyzmu z tego powodu. Dlatego zaapelowała do kobiet, aby stanowiły dla siebie oparcie.
Wracając pamięcią do czasów życia Jezusa, podkreśliła, że były to czasy, w których kobiety dyskryminowano. Chrystus nie wahał się jednak z nimi rozmawiać, zwłaszcza z grzesznymi, traktując je na równi z pozostałymi. Pokazał w ten sposób, że są dla Niego bardzo ważne.

Po zakończeniu katechezy można było kupić książkę Agaty Puścikowskiej zatytułowaną „Życia – Rysy”, podpisywaną przez autorkę.

Zapraszamy na portal żywawiara.pl, aby posłuchać Pani Agaty w katechezie audiowizualnej zatytułowanej: „Feministki a potrzeby kobiet”

autor: o. W

Zdjęcia: Piotr Szobak
Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up