Biblia o finansach

Zastanawiasz się:
– Na czym polega odpowiedzialność w kwestii pieniędzy, pracy i prowadzenia własnej firmy?
– Gdzie szukać rady?
– Jak wydawać pieniądze, dawać i oszczędzać po Bożemu?
– Jak wychodzić z długów?
– Co to jest edukacja finansowa dzieci i czy warto?
– Czy uczciwość może być stylem życia? Jak być uczciwym?

Ta konferencja jest dla Ciebie!Data: 11 kwietnia 2015
Godz. 10.00 – 18.00
Rejestracja: w dniu konferencji od godz. 9.00.
Gdzie: aula Domu Diecezjalnego Tabor, Rzeszów, ul. Połonińska 25
Koszt (uczestnictwo, podręcznik) dla osoby indywidualnej 40 zł., a dla małżonków 70 zł.
Na miejscu będzie można zakupić obiad.

Oto szczegółowy plan konferencji:


Zobacz też na facebooku

Organizator:
Wspólnota Miriam Odnowa w Duchu Świętym Rzeszów – Tabor
Fundacja Charismata im. św. Pawła Apostoła Rzeszów.

W dniu 11 kwietnia 2015 r. przy udziale naszej Wspólnoty oraz Fundacji „Charismata”, odbyła się konferencja pt. „Biblia o finansach”, prowadzona przez liderów Edukacji Finansowej CROWN – Tomasza Kołodzieja, Artura Kraszewskiego oraz Artura Kalickiego. Konferencja kierowana była do osób, które znają i stawiają Chrystusa w centrum swojego życia. W trakcie sześciu sesji, omówione zostały tematy dotyczące Bożych zasad zarządzania pieniędzmi.

W konferencji uczestniczyło 72 osóby.

Pismo Święte zawiera około 2.300 wersetów, w których Bóg objawił nam zasady dotyczące pracy, zarabiania, wydawania, oszczędzania, inwestowania, dawania wychodzenia z długów oraz uczenia dzieci, w jaki sposób powinny korzystać z pieniędzy. Biblia jest więc Instrukcją, jak należy postępować, aby być wolnym finansowo.

Obecnie żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, jesteśmy bombardowani reklamami i kuszeni super ofertami. Często ulegamy zachętom szybkiego zysku, rywalizacji, idealnym i niepowtarzalnym okazjom, aby dorównać innym, aby mieć więcej. Gdy ulegamy czarowi mamony, dyscyplina wydatków, a w szczególności odpowiedzialność za siebie i rodzinę, jest nam zupełnie obca. Wydajemy wtedy ponad miarę naszych możliwości finansowych, dokonujemy nieprzemyślanych zakupów lub zaciągamy zobowiązania finansowe, które wykorzystane na inny cel niż pierwotnie założono, mogą niekorzystnie wpłynąć na naszą sytuacją finansową. Zdarza się, że nie posiadamy wzorców do odpowiedzialnego gospodarowania, tym co dostaliśmy w posiadanie i część z nas szuka rozwiązań jak oszczędzać i dbać o swoje finanse. Czytając powyższe, z pewnością wielu z nas odnajdzie się, w którejś z wymienionych sytuacji.

Podczas konferencji wyjaśnione zostało, dlaczego my chrześcijanie powinniśmy rozmawiać o pieniądzach. Dlatego, że zarządzanie pieniędzmi wpływa na relacje z Bogiem i Jemu to zarządzanie powinniśmy oddać, tak jak oddajemy Mu swoje życie. Biblia nie potępia pieniądza, który jest ”neutralnie moralny”. To od nas zależy jak i do czego będzie wykorzystany, pokazując jakimi jesteśmy. W tym miejscu, Biblia ostrzega nas, że nie możemy służyć dwóm panom – Bogu i mamonie (Mt 6, 24).

Wszystko to, co nas otacza i my sami, należymy do Boga. Powierzył nam swoją własność, a nas ustanowił zarządcami Jego własności. Ważne jest, abyśmy byli tego świadomi. On chce dla nas dobra i pragnie, byśmy Jemu ufali, a nie pieniądzu. Dał nam najlepszą instrukcję do prawidłowego zarządzania, czyli Biblię. Praca jaka została nam powierzona, aby przynosić korzyści, powinna być oparta na wierności Chrystusowi, na uczciwości, na szacunku wobec pracodawcy i współpracowników.

Przed podjęciem ważnej decyzji finansowej, powinniśmy korzystać z rady. Powinniśmy jej szukać w Słowie Bożym, w modlitwie, u współmałżonka, u rodziców, u kapłanów oraz w tych, którzy mają doświadczenie. Decyzji nie powinniśmy podejmować w pośpiechu, który jest złym doradcą. Zachęca nas do tego Słowo: „Posłuchaj rady, przyjmij naukę, abyś był mądry w przyszłości” (Prz 19,20); „Głupi uważa swą drogę za słuszną, ale rozważny posłucha rady” (Prz 12,15). Wydatki powinniśmy ponosić mądrze, tak aby zaspokoić swoje potrzeby. Nie powinniśmy wydawać pieniędzy w oparciu o porównywanie się z innymi, z zazdrości. To pozwoli uniknąć nam kłopotów finansowych, a w szczególności długów. Dług uważany jest za niewolę – „Ubogim kieruje bogaty, sługą wierzyciela jest dłużnik” (Prz 22,7). Jest pojęciem jak najbardziej negatywnym, który wpływa na rodzinę. Do zaciągnięcia długu może prowadzić nas brak wiedzy o zarządzaniu pieniędzmi w Boży sposób; brak planowania i dyscypliny; rozrzutność i okoliczności, w których doświadczamy trudności np. choroba. Każdy dług może być spłacony dzięki konsekwentnym działaniom: przez modlitwę, aby szukać rozwiązania, nie zaciąganie nowych długów i ograniczenie wydatków.

Boża filozofia to również dawanie i oszczędzanie. W dawaniu ważne jest nastawienie. Nie powinniśmy czuć się wtedy ważni, czy przymuszeni. Dawać powinniśmy z miłością i radością. „Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg” (2 Kor 9,7). Bóg daje nam wiele, tak więc i my powinniśmy się dzielić. Przez nawyk dawania odsuwamy od siebie egoizm, który posiadamy z natury, a przybliżamy się do Chrystusa. Dawanie jest antidotum na długi. Jednym ze sposobów dawania Bogu, jest dawanie dziesiątej części naszych dochodów, czyli dziesięciny. Może ona mieć również formę rzeczową lub być czasem poświęconym dla bliźniego. Jeżeli Bóg nam błogosławi, możemy stosować zasadę ofiarnego dawania. Wspierać powinniśmy potrzeby lokalnego kościoła, dzieła ewangelizacyjne oraz ubogich. Równocześnie jesteśmy zachęcani do oszczędzania, słowami Pisma Świętego „Mądry oszczędza na przyszłość lecz głupi wydaje wszystko, co otrzymuje” (Prz 21,20, parafraza). Oszczędzać mamy tylko wtedy, jeśli jednocześnie dajemy, aby nie gromadzić majątku tylko dla siebie i nie przywiązywać się do niego. Oszczędzać powinniśmy regularnie, na nieprzewidziane i pilne wydatki, w razie choroby lub utraty pracy, na edukację dzieci, czy emeryturę. Ważne do wykonania zadanie mają rodzice, którzy chcą nauczyć swoje dzieci oszczędzania. Jeśli im się to uda, to jest szansa, na to, że w przyszłości nowe pokolenie będzie odpowiedzialnie dysponowało otrzymanym majątkiem, a także będzie szanowało owoce pracy swojej i bliźniego.

Bóg ustanowił dla nas – chrześcijan, standardy uczciwości. Musimy wiedzieć kim jesteśmy, mamy być człowiekiem wiary, gdyż przez nasze postępowanie świadczymy innym o Bogu, którego wyznajemy. Bóg chce, abyśmy byli całkowicie uczciwi w najmniejszej sprawie, byśmy robili to co mówimy i byli Jego odbiciem. Nie możemy postępować nieuczciwe i jednocześnie kochać Boga i bliźnich.

Każdy z  uczestników konferencji ma określoną sytuacje finansową. Udział w niej, uświadomił nam, że ważnym jest podjęcie konkretnego działania, czy też decyzji, zmierzającej ku poprawie lub ochronie naszych finansów. Same chęci nie wystarczą, a za podjętą decyzją powinien nastąpić czyn. Mieliśmy okazję usłyszeć duży rozdźwięk, pomiędzy tym, co na temat finansów uważają ludzie, a tym, co na ten temat mówi Pismo Święte.

Konferencja jedynie przybliżyła nam kwestię Bożej filozofii, co do oszczędzania, wydawania i dawania. Wiedzę na ten temat, można pogłębić korzystając z informacji na stronach internetowych: Biblia o Finansach oraz Edukacja Finansowa Crown. Jak również przez udział w Kursie Finansowym Crown.

Fotogalerie ze spotkania możesz zobaczyć tutaj.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?