Warsztaty psychologiczne „Poznaj i akceptuj siebie”


W dniach 22 – 25 stycznia 2015 r. w Domu Diecezjalnym Tabor odbyły się warsztaty psychologiczne z modlitwą o uzdrowienie „Poznaj i akceptuj siebie”. Poprowadził je znany psycholog i psychoterapeuta prof. dr hab. Józef Szopiński z Lublina, wraz ze swym zespołem.

Całość warsztatów oparta była na metodzie żywego uczenia, spotykania się podczas sesji w kilkuosobowych grupach, gdzie każdy z uczestników miał możliwość poznania siebie, swojego wnętrza; zastanowienia się nad przeszłością, która mogła determinować ich życie.

Co więcej, specyfiką prowadzonych zajęć było skupienie się nie tylko na wymiarze psychicznym człowieka, ale też i na duchowym. Uczestnicy świadomie przyglądali się własnym emocjom, które towarzyszą im w różnych momentach życia, relacjom z innymi ludźmi, ale także swojej relacji do Pana Boga. Każdego dnia brali udział modlitwie, medytacji Słowa Bożego i Eucharystii, gdzie homilię wygłaszał Pasterz naszej Wspólnoty – ks. Marcin.

Kulminacją warsztatów było zapoznanie i utożsamienie się z postacią biblijnego Bartymeusza – ślepca, którego uzdrowił Jezus. (Mk 10, 46 – 52) Każdy z uczestników stawał w prawdzie, miał możliwość uświadomienia sobie, kim tak naprawdę jest. A co najważniejsze, mógł prosić Jezusa o to, czego najbardziej pragnie, czego potrzebuje, oddać Mu swoje serce, by On je uzdrowił. Miało to miejsce podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu, kiedy to Jezus stanął pośrodku tłumu, i dotykał każdego bardzo mocno i osobiście, wypełniając Miłością, uzdrowieniem i potrzebnymi łaskami.

Warsztaty zakończyły się w niedzielę po południu. W atmosferze serdeczności i radości pożegnano przybyłych gości, i powrócono do domów.

Każdej zaś z osób biorących udział w sesji na pewno pozostało w głowach jedno zdanie: Jeśli chcesz zmienić swoją rodzinę, otoczenie, środowisko… musisz zacząć od zmiany siebie!

Zatem, jeśli zmienimy swoje myślenie, świat stanie się lepszy… ODWAGI! 🙂
 

autor: Jola S.