III Warsztaty psychologiczne

 Warsztaty psychologiczne „Poznaj i akceptuj siebie”


W dniach 15 – 18 października 2015 odbyły się w DD Tabor trzecie już Warsztaty Psychologiczne pt. „Poznaj i akceptuj siebie” prowadzone przez psychoterapeutę prof. Józefa Szopińskiego z ekipą z Lublina. W warsztatach uczestniczyło 10 osób.

Forma pracy zaproponowana w trakcie warsztatów to aktywne uczenie się siebie poprzez zastosowanie różnych form komunikacji niewerbalnej przy analizie tekstu biblijnego i zaproponowanego problemu, np. rysowanie czy drama. Techniki te były pomocą w odkrywaniu właściwego obrazu samego siebie, w rozpoznaniu barier blokujących rozwój i swoje osiągnięcia. Pokazały jak wzbogacić i uzdrowić relacje z innymi ludźmi. Były też szansą nawiązania głębokiej relacji z Bogiem poprzez naukę medytacji metodą lectio divina. W trakcie warsztatów kulminacyjnym punktem nawiązania bliskości z Bogiem i z ziemskimi rodzicami była modlitwa uzdrowienia ukierunkowana na uzdrowienie relacji z najbliższymi, doświadczenie błogosławieństwa matki i ojca oraz uleczenie zranień w relacji dziecko – rodzice.

Uczestnicy, po zakończeniu warsztatów, dawali świadectwo, że doświadczyli akceptacji i szacunku zarówno ze strony prowadzących, jak i pozostałych uczestników. Zostali zrozumieni i przyjęci tacy jacy są, wraz z ich problemami i doświadczeniami. Zobaczyli w sobie niezwykłe cechy charaktery, zdolności i umiejętności, których wcześniej nie dostrzegali. Zauważyli źródła swoich problemów i uzyskali pomoc w sposobie ich rozwiązywania, np. wyolbrzymianie problemów i lęk przed zmianą, lęk przed ocenianiem, lęk przed bliskością i okazywaniem uczuć, poczucie własnej wartości i siły, konfrontacja z agresorem, asertywność, umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem z przekazem niewerbalnym, poczucie odpowiedzialności za innych, itp.

Ciekawą analizą było również porównanie problemów do szklanki z wodą. Czy szklanka z wodą jest ciężka? Tak naprawdę rzeczywista waga szklanki nie ma znaczenia. Zależy jak długo ją będziemy trzymać w ręku. Jeśli będziemy ją trzymać przez minutę, nie będzie to dla nas problemem. Jeśli przez godzinę, może będzie bolało nas ramię. Jeśli będziemy ją trzymać cały dzień, mięśnie nam zdrętwieją i stracimy czucie w ręce. W każdym przypadku waga szklanki nie ulega zmianie, ale im dłużej będą ją trzymać tym cięższa się stanie. Tak samo z naszymi problemami, jeśli je wzmacniamy, „pielęgnujemy”, ona nabierają mocy, a potem nas przerastają. Stresy i zmartwienia są tak jak ta szklanka z wodą. Jeśli pomyślimy o nich przez chwilę, nic się nie stanie. Ale gdyby myśleć o nich trochę dłużej to zaczynają boleć. A jeśli myślelibyśmy o nich cały dzień, będziemy czuć się sparaliżowani, niezdolni by cokolwiek uczynić.

Kolejnym tematem warsztatów było „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”, co ilustruje poniższa grafika, wskazując na umiejętność kochania w pierwszej kolejności siebie i wybrania tego, co dobre dla siebie. Taka umiejętność umożliwia dawanie właściwej miłości innym.

W grupie uczestników zawiązała się, w tak krótkim czasie, relacja przyjaźni i szacunku. Każdy z uczestników otrzymał od innych miłość, dobroć, troskę i wdzięczność za to, że byli.

autor: Marta Fortuniak

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up