Zadania na drugi tydzień Seminarium Wiary drugiego stopnia

 „Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne”
J 3, 36

Jesteś chrześcijaninem – jesteś wolny. Możesz słuchać swojego serca i Boga w nim, do ciebie mówiącego. Bardziej niż ludzi.

Słowo mówi, że kto wierzy w Syna, ma życie wieczne. Nie cierpię, kiedy chrześcijanie zawężają życie wieczne do tego czegoś – mistycznego, co ma nastąpić po naszej śmierci. Jakie to wygodne tak mówić o życiu wiecznym (w przypadku księdza) – obiecywać innym coś, co będzie po śmierci i jest nieweryfikowalne. Jakie to wygodne przełożyć akcent swojej wiary (w przypadku wszystkich wierzących) na coś, co będzie „później”. Tymczasem życie wieczne rozpoczęło się w momencie naszego poczęcia, ono już trwa, powiedziałbym, że trwa od zawsze, bo od zawsze byliśmy w Sercu Boga.

Człowiek, który uświadamia sobie, że JUŻ żyje życiem wiecznym, zaczyna wychodzić z tłumu, przestaje być masą, a to daje mu siłę do tego, by pójść tam, gdzie nie chcą iść inni. Człowiek taki przechodzi do pozycji kogoś, kto nie boi się‚ złego świata’, ale zaczyna ten świat kochać. I bynajmniej z tej „miłości” nie idzie zabijać ‚innych’, ale idzie czynić miłość. Jego motywacją staje się nieustannie stawiane sobie pytanie – co ja mogę zaoferować innym. Nie robi tego, by komuś coś udowodnić, zarobić, ale jest świadom życia, które w nim jest – życia wiecznego. Miłość tego człowieka do innych rozpoczyna się od słuchania innych, nie od komunikowania im, co jest dla nich lepsze.

Człowiek żyjący życiem wiecznym rozpala w sobie podstawowy charyzmat, jakim jest szukanie Boga we wszystkich i we wszystkim. Nie musi posiadać super zdolności, ale ma mieć zmysły otwarte. On wie, że zmianie nie ma podlegać świat – takie żądanie i oczekiwanie to utopia. Zmianie, a dokładnie rozwojowi ma podlegać jego serce i jego myślenie. To pozwoli mu patrzeć inaczej na świat i innych ludzi. Człowiek, którego perspektywa jest wieczna, z ostrożnością będzie podchodził do narzędzi politycznych, bo pamięta, że jest obywatelem „Królestwa nie z tego świata”, nie pozwoli na to, by polityka i biznes związały mu ręce.

Żyjąc w ten sposób, patrzy na świat nie z perspektywy ludzkiej, ale tak, jak patrzy na ten świat Bóg, a On zawsze patrzy z szacunkiem na człowieka. Każdego. To wszystko sprawia, że człowiek jest w tym świecie z Bogiem, nie przeciw światu. A więc żyjesz życiem wiecznym?

autor: o. Grzegorz Kramer SJ

Tematy do rozważań na każdy dzień drugiego tygodnia Seminarium (pytanie i fragment Pisma Świętego):

Czwartek: Podziękuj Panu za to Kim Cię stworzył i jakim autorytetem Cię obdarzył!!! Rdz 1, 26 – 31

Piątek: Zanotuj wszystkie momenty, w których Bóg ingerował w Twoje życie! – Podziękuj za nie Bogu na modlitwie! Syr 39,13 – 16; Ps 69, 31 – 33

Sobota: Zapisz wszystkie Twoje realizowane i nierealizowane pasje (przynajmniej trzy) i podziękuj za nie Bogu na modlitwie. Ps 1, 3

Niedziela: Zastanów się i zapisz, w jaki sposób można je wykorzystać w Ewangelizacji 1 Kor 10, 31 – 33

Poniedziałek: Zrób plan, w jaki sposób zaczniesz to robić? Flp 2, 13 – 18

Wtorek: W którym stopniu Wiary się poruszasz? I o jaki chcesz teraz się starać? (Zanotuj spostrzeżenia) Hbr 11

Środa: Poprzeczka Wiary. Zapisz, jakie rzeczy chcesz robić większe niż Jezus? (przynajmniej 10) J 10, 10b

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up