Odnowa w Duchu Świętym w Polsce

W Polsce Odnowa w Duchu Świętym istnieje od 1975 roku. Liderami, którzy zapoczątkowali rzeczywistość Odnowy w naszym kraju byli: ks. Marian Piątkowski, ks. Bronisław Dembowski, o. Adam Schulz SJ, ks. Andrzej Grefkowicz, o. Józef Kozłowski SJ. To właśnie z ich inicjatywy powstały pierwsze grupy modlitewne.

W roku 1977 w Izabelinie k. Warszawy odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli różnych grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym. Następne takie spotkanie odbyło się dwa lata później, w 1979 roku w Magdalence k. Warszawy. Podczas trzeciego spotkania w 1981 roku został wyłoniony polski odpowiednik ICCRO, Zespół Koordynatorów. Jego zadaniem jest posługa na rzecz wszystkich grup Odnowy. Zespół nie posiada władzy, ponieważ każda grupa czy wspólnota jest autonomiczna. Ma on być jedynie miejscem wymiany doświadczeń, a także reprezentantem wobec Episkopatu i wszystkich grup Odnowy na całym świecie.

W październiku 1983 roku w Częstochowie odbył się I Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym, w czasie którego spotkali się wszyscy zaangażowani w ten ruch. Z czasem coroczne spotkania w Częstochowie stały się tradycją.

Odnowa w Duchu Świętym nie ma jednolitej struktury. Każda ze wspólnot działa niezależnie i w sensie prawnym podlega biskupowi miejsca. Celem Odnowy nie jest stworzenie ujednoliconego ruchu o ścisłej strukturze, ale uwrażliwienie każdego chrześcijanina i wspólnoty na dary duchowe (charyzmaty), których Bóg udziela każdemu inaczej. Powstała jednak struktura, dzięki której wspólnoty mogą wymieniać miedzy sobą doświadczenia, organizować ogólnopolskie akcje, prowadzić domy rekolekcyjne i utrzymywać kontakty z ruchem charyzmatycznym na świecie.

W większości polskich diecezji działa po dwóch koordynatorów Odnowy: jeden wyznaczony przez biskupa kapłan i jedna osoba świecka, wybierana przez liderów wspólnot istniejących na terenie diecezji. Natomiast obszar całej Polski obejmuje swym działaniem Krajowy Zespół Koordynatorów. W jego skład wchodzą koordynatorzy diecezjalni (duchowni i świeccy), przedstawiciele związanych z Odnową dzieł (np. wydawnictwa, czasopisma) oraz inne powołane do tego grona osoby.

Źródło: www.wroclaw.odnowa.org

Jeśli chcesz poznać Boga i pogłębić swoje życie duchowe DOŁĄCZ DO NAS!

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Scroll Up